romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konec absurdního příběhu zbitých Romů a Romek v Moldave nad Bodvou. I poslední obžalovaná Romka je nevinná

25.12.2021 18:32
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Podle tyzden.sk, osm a půl roku od policejní razie v Moldavě nad Bodvou padlo nepravomocné rozhodnutí košického okresního soudu o nevině poslední obviněné, kterou obžalovali ji za údajně křivou výpověď, ve které uvedla, že její policie při zásahu vyrazila zub. Soudce Okresního soudu v Košicích Martin Baločka 10. prosince tak rozhodl o zastavení trestního stíhání Ireny Matové, která byla poslední ze šestice obžalovaných Romek a Romů obviněných z křivé výpovědi a křivého obvinění policistů, kteří při brutálním zásahu v roce 2013 zmlátili a šikanovali desítky obyvatel romské osady.

Přes šedesát příslušníků policejního sboru tehdy přišlo do vyloučené romské komunity údajně pátrat po odsouzených, kteří se vyhýbali nástupu do výkonu trestu odnětí svobody a hledat jakési odcizené věci v komunitě. Namísto pátrání místní obyvatele surově zmlátili, zničili jim příbytky, vulgárně jim nadávali a podle očitých svědků i opakovaně zastrašovali. Žádné hledané osoby nezadrželi a ukradené věci nenašli...

Na brutalitu policejního zásahu si stěžovali nejen samotní Romové, ale i nevládní organizace.

Inspekce slovenského ministerstva vnitra pochybení policistů ovšem nezjistila a stížnost ohledně razie odmítl i slovenský ústavní soud. Naopak šest Romů a Romek, kteří tvrdili, že je policisté při razii zbili, policie obvinila z křivé výpovědi a některé z nich soudy dokonce nepravomocně potrestaly.

Zvrat v případu nastal poté, co se Romů zastal Evropský soud pro lidská práva. Následně slovenská prokuratura u pěti ze šesti stíhaných v případu ustoupila od obžaloby, soud tak v souladu se zákonem tyto obžalované zprostil viny. V červnu 2021 se pak slovenská vláda za razii omluvila.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Soud, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo