romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Středoevropská univerzita stoupá ve světovém žebříčku vysokých škol QS World Rankings

6.3.2020 13:53
Tisíce lidí přišlo v Budapešti v dubnu 2017 podpořit setrvání CEU v Maďarsku (Foto: Facebook, I stand with CEU)
Tisíce lidí přišlo v Budapešti v dubnu 2017 podpořit setrvání CEU v Maďarsku (Foto: Facebook, I stand with CEU)

Tradičně nejvyšší místa v žebříčku Quacquarelli Symonds, nejprestižnějším světovém srovnávacím systému vysokého školství, okupují americké a britské vzdělávací instituce a vysoké školy z bývalého východního bloku si nestály v mezinárodním srovnání dobře. To ale neplatí pro Středoevropskou univerzitu v Budapešti (Central European University, CEU), založenou v r. 1991 filantropem Georgem Sorosem.

CEU se umísťovala relativně vysoko i v minulých letech, letos ale ovšem dosáhla nejvyššího hodnocení a sice v kategorii výzkumu a výuky. Mezi top 50 univerzit se CEU probojovala díky svým dvou katedrám: katedra Politiky a Mezinárodních studií obsadila 30. příčku a katedra Filozofie 37.

Díky hodnocení dalších svých kateder – katedry Historie, Sociologie, Sociální politiky a veřejné správy  – CEU zaujímá místo mezi 100 nejlepšími univerzitami na světě. S ohledem na současnou politiku maďarského premiéra Viktora Orbána, v jejímž důsledku maďarská vláda rozhodla o vyhoštění CEU ze země, prezident a rektor univerzity Michael Ignatieff poznamenává: “Jak ironické, že se nás vláda snaží vyhnat, zatímco naše umístění v QS žebříčku z nás udělalo výzkumnou univerzitu Maďarska číslo 1.”

Zároveň CEU díky své nově nabyté reputaci přispívá k renomé Vídně jako sídlu světově proslulých univerzit, jelikož do Vídně letos přesunula část kampusu. Rektor k tomu dodal: “Velmi nás těší, že do Vídně, kde na podzim tohoto roku otvíráme první magisterské programy, vstupujeme s titulem přední výzkumné a vzdělávací instituce. Akademičtí členové i zaměstnanci fakulty na sebe mohou být právem pyšní.”

Kromě svých akademických kvalit, CEU zastává výjimečné místo i díky své podpoře terciárního vzdělávání Romů. Za tím účelem CEU otevřela a již 15 let nabízí roční přípravný studijní program pro romské studenty z celého světa včetně stipendia, jehož cílem je učinit z nich konkurenceschopné kandidáty hlásící se na zahraniční univerzity s angličtinou jako jazykem výuky.

Romští studenti z České republiky ovšem v historii programu byli zatím zastoupeni minimálně, což je velká škoda. Referenci o programu od českého absolventa programu můžete shlédnout jako videopříspěvek zde.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

akademický přípravný program, Budapešť, Central European University v Budapešti, CEU - Středoevropská univerzitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo