romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Středoevropská univerzita stoupá ve světovém žebříčku vysokých škol QS World Rankings

6.3.2020 13:53
Tisíce lidí přišlo v Budapešti v dubnu 2017 podpořit setrvání CEU v Maďarsku (Foto: Facebook, I stand with CEU)
Tisíce lidí přišlo v Budapešti v dubnu 2017 podpořit setrvání CEU v Maďarsku (Foto: Facebook, I stand with CEU)

Tradičně nejvyšší místa v žebříčku Quacquarelli Symonds, nejprestižnějším světovém srovnávacím systému vysokého školství, okupují americké a britské vzdělávací instituce a vysoké školy z bývalého východního bloku si nestály v mezinárodním srovnání dobře. To ale neplatí pro Středoevropskou univerzitu v Budapešti (Central European University, CEU), založenou v r. 1991 filantropem Georgem Sorosem.

CEU se umísťovala relativně vysoko i v minulých letech, letos ale ovšem dosáhla nejvyššího hodnocení a sice v kategorii výzkumu a výuky. Mezi top 50 univerzit se CEU probojovala díky svým dvou katedrám: katedra Politiky a Mezinárodních studií obsadila 30. příčku a katedra Filozofie 37.

Díky hodnocení dalších svých kateder – katedry Historie, Sociologie, Sociální politiky a veřejné správy  – CEU zaujímá místo mezi 100 nejlepšími univerzitami na světě. S ohledem na současnou politiku maďarského premiéra Viktora Orbána, v jejímž důsledku maďarská vláda rozhodla o vyhoštění CEU ze země, prezident a rektor univerzity Michael Ignatieff poznamenává: “Jak ironické, že se nás vláda snaží vyhnat, zatímco naše umístění v QS žebříčku z nás udělalo výzkumnou univerzitu Maďarska číslo 1.”

Zároveň CEU díky své nově nabyté reputaci přispívá k renomé Vídně jako sídlu světově proslulých univerzit, jelikož do Vídně letos přesunula část kampusu. Rektor k tomu dodal: “Velmi nás těší, že do Vídně, kde na podzim tohoto roku otvíráme první magisterské programy, vstupujeme s titulem přední výzkumné a vzdělávací instituce. Akademičtí členové i zaměstnanci fakulty na sebe mohou být právem pyšní.”

Kromě svých akademických kvalit, CEU zastává výjimečné místo i díky své podpoře terciárního vzdělávání Romů. Za tím účelem CEU otevřela a již 15 let nabízí roční přípravný studijní program pro romské studenty z celého světa včetně stipendia, jehož cílem je učinit z nich konkurenceschopné kandidáty hlásící se na zahraniční univerzity s angličtinou jako jazykem výuky.

Romští studenti z České republiky ovšem v historii programu byli zatím zastoupeni minimálně, což je velká škoda. Referenci o programu od českého absolventa programu můžete shlédnout jako videopříspěvek zde.

Přečteno: 593x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

akademický přípravný program, Budapešť, Central European University v Budapešti, CEU - Středoevropská univerzitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo