romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Velitel brutálního policejního zásahu proti Romům ve slovenské Vrbnici je trestně stíhán

20.12.2016 14:30
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)

Inspekce ministerstva vnitra obvinila policistu, který velel na místě zásahu vůči Romům ve slovenské Vrbnici. Další trestní stíhání vedené kvůli násilí vůči Romům ze strany konkrétních policistů však přerušila. Nepodařilo se jí totiž jednoznačně prokázat, kteří z policistů přítomných během zásahu se měli dopustit násilí či jiného protiprávního jednání na Romech.

K policejnímu zásahu ve Vrbnici došlo 2. 4. 2015. Podle informací, medializovaných bezprostředně po zásahu, se měli policisté během zásahu dopustit násilí vůči větší skupině Romů. Mnozí Romové měli zranění, která si vyžádala lékařské ošetření. K zásahu zaujala stanovisko i veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová, podle níž zásah nebyl nutný.

Inspekce ministerstva vnitra Slovenské republiky v dubnu zahájila v souvislosti s možným policejním násilím trestní stíhání kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele.

"Během vyšetřování byli mimo jiné vyslechnuti jak poškození Romové, tak i podezřelí příslušníci policie. Poškození potvrdili, že je během zásahu policisté bezdůvodně bili rukama a obušky," uvedla v tiskové zprávě organizace Poradňa pre občianske a ľudské práva, která zprostředkovala bezplatné právní zastupování v trestním řízení čtyřem poškozeným osobám.

Vinu se nepodařilo dokázat konkrétním policistům

Příslušníci policie podle zprávy vypověděli, že cílem zásahu ve Vrbnici bylo pátrání po hledané osobě z vedlejší obce. Všichni shodně vypověděli, že vůči Romům nepoužili žádné fyzické násilí, protože k tomu nebyl důvod. Znalec z oboru zdravotnictví však potvrdil, že Romové po policejním zásahu měli zranění, která byla nejpravděpodobněji způsobena obušky, a která si nemohli způsobit sami.

Někteří poškození během výslechů uvedli, že by dokázali rozpoznat policisty, kteří se dopouštěli protiprávního jednání. Vyšetřovatel tedy provedl i tzv. rekognice, během nichž měli poškození ve vzájemném kontaktu s podezřelými policisty rozpoznat, kteří z nich se dopouštěli protiprávního jednání.

"Rekognice však neproběhly standardně za neprůhlednou stěnou, ale tváří v tvář poškozených a podezřelých osob. Během samotných rekognicí ani jeden z poškozených neoznačil konkrétního policistu," uvádí organizace

Vyšetřovatel inspekce na konci listopadu trestní stíhání přerušil s tím, že nebyly zajištěny důkazy, na základě kterých by bylo možné vznést obvinění vůči konkrétním policistům, kteří se během policejního zásahu dopustili protiprávního jednání. "Proti rozhodnutí o přerušení trestního stíhání podala advokátka poškozených dne 12. 12. 2016 stížnost," uvádí Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Podle Vandy Durbákové, advokátky spolupracující s Poradňou pre občianske a ľudské práva, je tento výsledek způsoben konkrétními chybami, které během vyšetřování policie udělala. "Podle mého názoru mohla inspekce v tomto případě udělat více, aby zajistila dostatek důkazů bezprostředně po zásahu. I přesto, že obyvatelé Vrbnice kontaktovali policii ještě v den zásahu, vyšetřovatel inspekce přišel na místo činu až několik dní po něm, což mohlo vést ke zmaření důležitých stop," uvedla Vanda Durbáková, advokátka spolupracující s Poradňou pre občianske a ľudské práva.

Podel ní Evropský soud ve Štrasburku přitom opakovaně zdůraznil, že úvodní fáze vyšetřování je v takových případech klíčová pro odhalení pravdy.

Trestně stíhán je pouze velitel brutálního zásahu

Vedle vyšetřování zasahujících policistů zahájila inspekce ministerstva vnitra SR v září 2015 i další trestní stíhání, které se týkalo velitele zasahujících policistů. Ten měl nedůsledným velením umožnit, že zasahující policisté způsobili zranění šestnácti poškozeným obyvatelům romské osady ve Vrbnici.

"V tomto trestním řízení vznesl dne 30. 11. 2016 vyšetřovatel inspekce obvinění vůči konkrétní osobě, která velela zásahu přímo ve Vrbnici. Trestní stíhání v této věci bude pokračovat. V dalším průběhu se tak věc může dostat až k dohlížející prokurátorovi, který bude rozhodovat o podání obžaloby na obviněného k soudu," dodává nezisková organizace.

"Skutečnost, že inspekce ve vztahu k osobě, která velela zásahu přímo na místě, vznesla obvinění je dobrá zpráva. Věřím, že věc se dostane až k soudu, který rozhodne v souladu se zákonem," dodala Vanda Durbáková.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 5534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Razie, Slovensko, obvinění, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo