romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vůdce proruských separatistů z Doněcka vyznamenal za boje o Mariupol ruského vojáka s nacistickými symboly na uniformě

11.4.2022 14:45
Roman Vorobjov a Denis Pušilin (FOTO: Twitter Alekos Prete, koláž Romea.cz)
Roman Vorobjov a Denis Pušilin (FOTO: Twitter Alekos Prete, koláž Romea.cz)

Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin udělil během předávání vojenských vyznamenání ocenění i vojákovi s nacistickými symboly na uniformě. Rusko přitom svůj agresivní útok na Ukrajinu, který trvá od 24. února, ospravedlňuje potřebou zemi denacifikovat.

Ruský nezávislý server MediaZona muže podle serveru idnes.cz identifikoval jako velitele útočného praporu Somálsko, Romana Vorobjova. Na horní části paže uniformy měl upravenou umrlčí lebku se zkříženými hnáty, symbol někdejší 3. tankové divize SS Totenkopf z druhé světové války. Pod lebkou pak severskou runu zobrazující tři vzájemně propletené trojúhelníky, tzv. Valknut, oblíbený symbol neonacistů.

 

 

Vorobjov převzal od Pušilina ocenění Vojenský kříž svatého Jiří za výrazné zásluhy v bojích o ukrajinský přístav Mariupol. Předání zachytilo video, které se podle stejného serveru objevilo na oficiálních stránkách Doněcké lidové republiky.

Případů, kdy se vojáci Ruské federace, kteří mají podle její oficiální verze za úkol „zbavit Ukrajinu neonacistů“, sami k neonacismu hlásí, se objevuje více.

Přes čtyři sta ruských vojáků, kteří měli za úkol zavraždit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a další členy vlády, vyslal podle deníku The Times hned na začátku ruské invaze do Kyjeva Kreml. Tzv. Wagnerovu skupinu podle řady médií financuje ruský miliardář Jevgenij Prigožin, který je Putinovým blízkým spolupracovníkem.

Soukromou Putinovu armádu vede Dmitrij Utkin, který používá krycí jméno Wagner. Inspiroval se jménem německého skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo obdivoval také Adolf Hitler. Ruský investigativní server Fontanka označuje Utkina za příznivce nacistů. Na sociálních sítích se často sdílí fotografie Utkina s jeho tetováním výložek SS na krku a říšskou orlicí na hrudi. Další fotografie vojáků s nacistickými symboly se objevují i na sociálních sítích.

Na východě Ukrajiny trvá od roku 2014, kdy došlo k převratu v Kyjevě po sérii demonstrací, tzv. Euromajdanu, ozbrojený konflikt se sepratisty. K milicím Doněckých a Luhanských lidových republik se přidalo mnoho neonacistických sympatizantů ze zahraničí. Podle analýzy Francouzského institutu mezinárodních vztahů, na kterou odkazuje server idnes.cz, hráli členové krajně pravicových skupin mnohem větší roli na ruské straně konfliktu než na straně ukrajinské.

Přečteno: 997x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Válka, Ukrajina, Rusko, Neonacismus, vyznamenáníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo