romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zastupitel Otakar Ruml: Pro Romy, kteří chtějí pracovat, bych navrhoval vytvářet krátkodobou pracovní pobídku pro zaměstnavatele

Hradec Králové, 26.9.2012 12:41, (ROMEA)
Otakar Ruml
Otakar Ruml

Pokračujeme v našem předvolebním cyklu otázek a odpovědí volebních lídrů jednotlivých politických stran a uskupení v krajských volbách. Ptali jsme se na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímalo nás především to, jestli do spolupráce na integraci přizvou místní romské osobnosti, jak se stavějí k problematice bydlení, vzdělávání a nezaměstnanosti lidí, žijících v sociálně vyloučených lokalitách, včetně Romů. A také to, jak by chtěli dosáhnout klidnějšího soužití lidí z většiny s lidmi z menšin.


V Královehradeckém kraji jsme dotazy zaslali těmto politikům:

Pavel Bělobrádek - Koalice pro Královéhradecký kraj
Rudolf Cogan - TOP 09 a Starostové
Vladimír Dryml - SPOZ
Lubomír Franc -ČSSD
Miloslav Plass - ODS
Otakar Ruml - KSČM

Z oslovených odpověděli do uzávěrky na naše dotazy čtyři kandidáti, Pavel Bělobrádek, Lubomír Franc, Otakar Ruml a Miloslav Plass.

Zde jsou reakce zastupitele Královéhradeckého kraje Otakara Rumla z KSČM (otázky jsou tučně):

1. Integrace Romů v České republice je dosud většinou pojímána jako jednostranná záležitost. Na názor Romů se málokdo ptá. Naopak Romové často neznají názory většinové části společnosti či návrhy politických řešení, protože je s nimi nikdo nekonzultuje. Snažil byste se to změnit za účasti místních romských představitelů?

Pokud ano - jak by takový způsob začleňování měl vypadat v praxi?
a) Dopřál byste Romům sluchu při společných setkáních?

Ano.

b) Měl byste výraznou romskou osobnost jako poradce?

Osobně znám pana Rudolfa Poláka z Jaroměře, který je Rom a je současným krajským zastupitelem. Jako podnikatel zaměstnává převážně Romy a je pro ně alespoň v Jaroměři velkou autoritou. Takovéto lidi je nutné využívat. Mrzí mne, že jej ČSSD již nemá na kandidátce.

c) Zapojil byste více romských osobností na promýšlení způsobů integrace a jejich zavádění do praxe?

Při zastupitelstvu každého města, případně větší obce by měla být samozřejmostí komise pro národnostní menšiny s významným zastoupením Romů, případně jiných národnostních menšin dle místních podmínek.

2. Jakým způsobem byste postupoval při řešení dlouhodobé nezaměstnanosti lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách a dalších chudých lidí včetně zde žijících Romů?
a) Snahou o vytváření pracovních míst? Jak by taková snaha vypadala v praxi?

Mají-li být Romové začleňování do normální společnosti, nelze pro ně vytvářet specielní pracovní místa. Sám mám bohužel jako bývalý ředitel firmy špatné zkušenosti se zaměstnáváním Romů pro jejich pracovní nespolehlivost (pozdní příchody do práce, špatný pracovní výkon, časté absence aj.).

Pro Romy, kteří opravdu chtějí pracovat bych navrhoval vytvářet pracovní pobídku pro zaměstnavatele po dobu například prvních tří měsíců zaměstnání. V žádném případě není možné vytvářet z Romů privilegovanou skupinu občanů, ve svém důsledku by je to poškozovalo.

3. Jak byste postupoval při řešení bydlení nejchudších lidí včetně Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách?
a) Prosazováním sociálního bydlení hrazeného i z krajského rozpočtu?
b) Snižováním příspěvku na bydlení, aby si tito lidé začali hledat bydlení sami?
c) Jinak? Jak konkrétně?

Především oni sami musí přispět pro svoje bydlení. Na opravy jejich bydlení bych poskytl potřebný projekt, materiál a velmi přísný stavební dozor. To vše za minimální ceny s odkladem bezúročného splácení. Je známé, že každý si nejvíce váží toho, o co se sám zasloužil.

4. Chtěl byste docílit vyšší vzdělanosti nejchudších lidí včetně Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách?
a) Pokud ano - jak konkrétně byste k tomu chtěli přispět?

Výplaty sociálních dávek, především přídavky na děti, bych podmínil pravidelnou docházkou dětí do školy a spoluúčastí rodičů na jejich vzdělávání, například účastí rodičů s učiteli, jejichž četnost by určovala škola.

5. Jak byste chtěl docílit lepšího, klidnějšího soužití lidí z většiny s lidmi z menšin, především romské?
a) Chtěl byste, aby spolu začali více, častěji komunikovat? Pokud ano – jak konkrétně byste toho chtěl dosáhnout?

Bude-li fungovat vše výše uvedené, je to základní předpoklad začleňování národnostních menšin de společnosti. Klidné soužití nelze nikomu nařídit, to musí chtít obě strany. Obě strany také pochopitelně musí mít jistou míru tolerance vyplívající z národnostní mentality.

Přečteno: 779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby do zastupitelstev krajů 2012, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo