romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Za nízkou úroveň pořadu České televize Máte slovo mohou i jeho romští účastníci

Praha, 10.1.2014 15:38, (ROMEA)
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách.  Foto: Print Screen z pořadu.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách. Foto: Print Screen z pořadu.

Michaele Jílkové, "moderátorce" České televize, se opět podařil husarský kousek. Ve svém bulvárním pořadu Máte slovo, který občas šíří i rasistické a xenofobní postoje, proti sobě opět poštvala "nepřizpůsobivé" a "slušné" (její slova). Jak již bylo mnohokrát řečeno, Jílkové jde na prvním místě o to, poštvat proti sobě účastníky pořadu, nikoli snad o kvalifikovanou diskusi k problému či o nástin jeho řešení. Nejde však jen o Jílkovou či o Českou televizi, svůj podíl viny na úrovni těchto pořadů mají i jejich účastníci, včetně těch romských.

Překřikování, nikoli diskuse

Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci. To byl až na výjimky i případ včerejšího pořadu Máte slovo.

Těmi pozitivními výjimkami mám na mysli starostku Obrnic Drahomíru Miklošovou, která se snažila konstruktivně probrat návrhy zákonů. A také Jaroslava Suchého, který se nebál přítomnému rasistovi senátorovi Doubravovi připomenout jeho dřívější výroky, čímž dal jako jediný v tomto pořadu do správného kontextu i jeho výchozí pozici ve vztahu k Romům a tedy i k zákonům, které se jich týkají.

Nepřizpůsobivá Jílková

Jílková tentokrát uvedla pořad výrazem "nepřizpůsobiví", během pořadu pak zdůvodnila použití tohoto výrazu tím, že se dnes používá. Výraz "nepřizpůsobiví" se opravdu používá, a sice jako zkratka či přezdívka pro Romy. Užívají ho především lidé, kteří chtějí říci o Romech něco negativního (a často i nepravdivého) a přitom nechtějí být označeni za anticiganisty. Jako protiváhu vůči "nepřizpůsobivým" použila Jílková výraz "slušní". Z této "logiky" plyne, že "slušní" nejsou Romové.

Už je zřejmě načase si na pořad Máte slovo, respektive na Českou televizi, postěžovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (nikoli u Rady České televize, která pořady nehodnotí a nemůže ČT za chyby udělit sankci). Není to poprvé, kdy je Jílková na serveru Romea.cz kritizována či kdy si někdo stěžuje na její neschopnost "seznámit se blíže s tématem, které ve svém pořadu probírá, a na jednostranný posun v diskusi namířený proti Romům, který svou neschopností moderovat jinak než bulvárním způsobem způsobila".

Jílková je ve vztahu k veřejnoprávnímu charakteru instituce, která ji zaměstnává, evidentně nepřizpůsobivá. Způsob, jakým vede pořad Máte slovo, je České televize nejen nedůstojný a nehodný, zároveň porušuje i její statut. Jak správně píše ve svém vyjádření Ivana Mariposa Čonková, v článku II. tohoto statutu, nazvaném Veřejná služba České televize, se píše, že "hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání stanovené zákonem o ČT, jsou zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů." Pořad Máte slovo je v příkrém rozporu s touto částí statutu ČT.

K úrovni pořadu napomáhají Romové

Vinu za nízkou úroveň těchto pořadů však nesou i jejich účastníci z řad občanů, na prvním místě pak ti romští. Někteří z nich se tak sice dostanou na obrazovku, ale často jsou ve vyjadřování a argumentování bezradní. Nechtěně tak napomáhají negativnímu obrazu Romů, který Jílková úmyslně nebo z hlouposti ve svých pořadech vytváří.

Pokud hovoříme přímo o včerejším pořadu, tak se to týká i Ivany Mariposy Čonkové. I ona předem věděla, jak pořady, které "moderuje" Jílková vypadají (sama si již jednou na to stěžovala), přesto se dobrovolně do pořadu přihlásila. Snažila se sice ve svém vstupu z hlediště dát počínání Jílkové do kontextu s jejím dlouhodobým chováním, ale ta ji k tomu nepustila. Že to bude probíhat takto, bylo také předem jasné. Dopadlo to tedy zákonitě podle obvyklého scénáře: Jílková z Ivany Čonkové "vyrobila exota", který hovoří mimo téma.

Účast Romů v tomto pořadu (u témat, která se jich týkají) je projevem ztráty soudnosti a pohybuje se na hranici masochismu: je tristní sledovat jinak skvělé lidi, kterak dobrovolně kráčí "na porážku".

ČT nechtěla odborníky, ale emoce

Ze začátku se na nás Česká televize obracela, abychom jí do pořadu Máte slovo dohodili romské hosty. To jsme udělali pouze jednou. Když jsme ale tehdejším dramaturgům pořadu nabídli odborníky pro téma způsobilé, odmítli je s tím, že mají zájem spíše o někoho, kdo je emotivní a dokáže emoce patřičně ukázat.

Poté jsme již striktně odmítali někoho doporučovat, abychom se  nepodíleli na legitimizaci pořadu, jehož tvůrcům nejde o skutečný stav a řešení témat, ale o vyostřování emocí. Od té doby jsme naopak zrazovali Romy od účasti v tomto pořadu. Ta by měla svůj smysl jen tehdy, kdyby se po první urážce všichni zvedli a demonstrativně odkráčeli středem.

Přečteno: 5889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká televize, Česká televize, Máte slovo, Michaela Jílková, Média, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo