romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Za nízkou úroveň pořadu České televize Máte slovo mohou i jeho romští účastníci

Praha, 10.1.2014 15:38, (ROMEA)
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách.  Foto: Print Screen z pořadu.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách. Foto: Print Screen z pořadu.

Michaele Jílkové, "moderátorce" České televize, se opět podařil husarský kousek. Ve svém bulvárním pořadu Máte slovo, který občas šíří i rasistické a xenofobní postoje, proti sobě opět poštvala "nepřizpůsobivé" a "slušné" (její slova). Jak již bylo mnohokrát řečeno, Jílkové jde na prvním místě o to, poštvat proti sobě účastníky pořadu, nikoli snad o kvalifikovanou diskusi k problému či o nástin jeho řešení. Nejde však jen o Jílkovou či o Českou televizi, svůj podíl viny na úrovni těchto pořadů mají i jejich účastníci, včetně těch romských.

Překřikování, nikoli diskuse

Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci. To byl až na výjimky i případ včerejšího pořadu Máte slovo.

Těmi pozitivními výjimkami mám na mysli starostku Obrnic Drahomíru Miklošovou, která se snažila konstruktivně probrat návrhy zákonů. A také Jaroslava Suchého, který se nebál přítomnému rasistovi senátorovi Doubravovi připomenout jeho dřívější výroky, čímž dal jako jediný v tomto pořadu do správného kontextu i jeho výchozí pozici ve vztahu k Romům a tedy i k zákonům, které se jich týkají.

Nepřizpůsobivá Jílková

Jílková tentokrát uvedla pořad výrazem "nepřizpůsobiví", během pořadu pak zdůvodnila použití tohoto výrazu tím, že se dnes používá. Výraz "nepřizpůsobiví" se opravdu používá, a sice jako zkratka či přezdívka pro Romy. Užívají ho především lidé, kteří chtějí říci o Romech něco negativního (a často i nepravdivého) a přitom nechtějí být označeni za anticiganisty. Jako protiváhu vůči "nepřizpůsobivým" použila Jílková výraz "slušní". Z této "logiky" plyne, že "slušní" nejsou Romové.

Už je zřejmě načase si na pořad Máte slovo, respektive na Českou televizi, postěžovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (nikoli u Rady České televize, která pořady nehodnotí a nemůže ČT za chyby udělit sankci). Není to poprvé, kdy je Jílková na serveru Romea.cz kritizována či kdy si někdo stěžuje na její neschopnost "seznámit se blíže s tématem, které ve svém pořadu probírá, a na jednostranný posun v diskusi namířený proti Romům, který svou neschopností moderovat jinak než bulvárním způsobem způsobila".

Jílková je ve vztahu k veřejnoprávnímu charakteru instituce, která ji zaměstnává, evidentně nepřizpůsobivá. Způsob, jakým vede pořad Máte slovo, je České televize nejen nedůstojný a nehodný, zároveň porušuje i její statut. Jak správně píše ve svém vyjádření Ivana Mariposa Čonková, v článku II. tohoto statutu, nazvaném Veřejná služba České televize, se píše, že "hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání stanovené zákonem o ČT, jsou zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů." Pořad Máte slovo je v příkrém rozporu s touto částí statutu ČT.

K úrovni pořadu napomáhají Romové

Vinu za nízkou úroveň těchto pořadů však nesou i jejich účastníci z řad občanů, na prvním místě pak ti romští. Někteří z nich se tak sice dostanou na obrazovku, ale často jsou ve vyjadřování a argumentování bezradní. Nechtěně tak napomáhají negativnímu obrazu Romů, který Jílková úmyslně nebo z hlouposti ve svých pořadech vytváří.

Pokud hovoříme přímo o včerejším pořadu, tak se to týká i Ivany Mariposy Čonkové. I ona předem věděla, jak pořady, které "moderuje" Jílková vypadají (sama si již jednou na to stěžovala), přesto se dobrovolně do pořadu přihlásila. Snažila se sice ve svém vstupu z hlediště dát počínání Jílkové do kontextu s jejím dlouhodobým chováním, ale ta ji k tomu nepustila. Že to bude probíhat takto, bylo také předem jasné. Dopadlo to tedy zákonitě podle obvyklého scénáře: Jílková z Ivany Čonkové "vyrobila exota", který hovoří mimo téma.

Účast Romů v tomto pořadu (u témat, která se jich týkají) je projevem ztráty soudnosti a pohybuje se na hranici masochismu: je tristní sledovat jinak skvělé lidi, kterak dobrovolně kráčí "na porážku".

ČT nechtěla odborníky, ale emoce

Ze začátku se na nás Česká televize obracela, abychom jí do pořadu Máte slovo dohodili romské hosty. To jsme udělali pouze jednou. Když jsme ale tehdejším dramaturgům pořadu nabídli odborníky pro téma způsobilé, odmítli je s tím, že mají zájem spíše o někoho, kdo je emotivní a dokáže emoce patřičně ukázat.

Poté jsme již striktně odmítali někoho doporučovat, abychom se  nepodíleli na legitimizaci pořadu, jehož tvůrcům nejde o skutečný stav a řešení témat, ale o vyostřování emocí. Od té doby jsme naopak zrazovali Romy od účasti v tomto pořadu. Ta by měla svůj smysl jen tehdy, kdyby se po první urážce všichni zvedli a demonstrativně odkráčeli středem.

Přečteno: 5885x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká televize, Česká televize, Máte slovo, Michaela Jílková, Média, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo