romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Za nízkou úroveň pořadu České televize Máte slovo mohou i jeho romští účastníci

Praha, 10.1.2014 15:38, (ROMEA)
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách.  Foto: Print Screen z pořadu.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo coby ukřičená domovnice, která o věci nic neví, zato umí skvěle vyvolávat negativní emoce na obou stranách. Foto: Print Screen z pořadu.

Michaele Jílkové, "moderátorce" České televize, se opět podařil husarský kousek. Ve svém bulvárním pořadu Máte slovo, který občas šíří i rasistické a xenofobní postoje, proti sobě opět poštvala "nepřizpůsobivé" a "slušné" (její slova). Jak již bylo mnohokrát řečeno, Jílkové jde na prvním místě o to, poštvat proti sobě účastníky pořadu, nikoli snad o kvalifikovanou diskusi k problému či o nástin jeho řešení. Nejde však jen o Jílkovou či o Českou televizi, svůj podíl viny na úrovni těchto pořadů mají i jejich účastníci, včetně těch romských.

Překřikování, nikoli diskuse

Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci. To byl až na výjimky i případ včerejšího pořadu Máte slovo.

Těmi pozitivními výjimkami mám na mysli starostku Obrnic Drahomíru Miklošovou, která se snažila konstruktivně probrat návrhy zákonů. A také Jaroslava Suchého, který se nebál přítomnému rasistovi senátorovi Doubravovi připomenout jeho dřívější výroky, čímž dal jako jediný v tomto pořadu do správného kontextu i jeho výchozí pozici ve vztahu k Romům a tedy i k zákonům, které se jich týkají.

Nepřizpůsobivá Jílková

Jílková tentokrát uvedla pořad výrazem "nepřizpůsobiví", během pořadu pak zdůvodnila použití tohoto výrazu tím, že se dnes používá. Výraz "nepřizpůsobiví" se opravdu používá, a sice jako zkratka či přezdívka pro Romy. Užívají ho především lidé, kteří chtějí říci o Romech něco negativního (a často i nepravdivého) a přitom nechtějí být označeni za anticiganisty. Jako protiváhu vůči "nepřizpůsobivým" použila Jílková výraz "slušní". Z této "logiky" plyne, že "slušní" nejsou Romové.

Už je zřejmě načase si na pořad Máte slovo, respektive na Českou televizi, postěžovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (nikoli u Rady České televize, která pořady nehodnotí a nemůže ČT za chyby udělit sankci). Není to poprvé, kdy je Jílková na serveru Romea.cz kritizována či kdy si někdo stěžuje na její neschopnost "seznámit se blíže s tématem, které ve svém pořadu probírá, a na jednostranný posun v diskusi namířený proti Romům, který svou neschopností moderovat jinak než bulvárním způsobem způsobila".

Jílková je ve vztahu k veřejnoprávnímu charakteru instituce, která ji zaměstnává, evidentně nepřizpůsobivá. Způsob, jakým vede pořad Máte slovo, je České televize nejen nedůstojný a nehodný, zároveň porušuje i její statut. Jak správně píše ve svém vyjádření Ivana Mariposa Čonková, v článku II. tohoto statutu, nazvaném Veřejná služba České televize, se píše, že "hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání stanovené zákonem o ČT, jsou zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů." Pořad Máte slovo je v příkrém rozporu s touto částí statutu ČT.

K úrovni pořadu napomáhají Romové

Vinu za nízkou úroveň těchto pořadů však nesou i jejich účastníci z řad občanů, na prvním místě pak ti romští. Někteří z nich se tak sice dostanou na obrazovku, ale často jsou ve vyjadřování a argumentování bezradní. Nechtěně tak napomáhají negativnímu obrazu Romů, který Jílková úmyslně nebo z hlouposti ve svých pořadech vytváří.

Pokud hovoříme přímo o včerejším pořadu, tak se to týká i Ivany Mariposy Čonkové. I ona předem věděla, jak pořady, které "moderuje" Jílková vypadají (sama si již jednou na to stěžovala), přesto se dobrovolně do pořadu přihlásila. Snažila se sice ve svém vstupu z hlediště dát počínání Jílkové do kontextu s jejím dlouhodobým chováním, ale ta ji k tomu nepustila. Že to bude probíhat takto, bylo také předem jasné. Dopadlo to tedy zákonitě podle obvyklého scénáře: Jílková z Ivany Čonkové "vyrobila exota", který hovoří mimo téma.

Účast Romů v tomto pořadu (u témat, která se jich týkají) je projevem ztráty soudnosti a pohybuje se na hranici masochismu: je tristní sledovat jinak skvělé lidi, kterak dobrovolně kráčí "na porážku".

ČT nechtěla odborníky, ale emoce

Ze začátku se na nás Česká televize obracela, abychom jí do pořadu Máte slovo dohodili romské hosty. To jsme udělali pouze jednou. Když jsme ale tehdejším dramaturgům pořadu nabídli odborníky pro téma způsobilé, odmítli je s tím, že mají zájem spíše o někoho, kdo je emotivní a dokáže emoce patřičně ukázat.

Poté jsme již striktně odmítali někoho doporučovat, abychom se  nepodíleli na legitimizaci pořadu, jehož tvůrcům nejde o skutečný stav a řešení témat, ale o vyostřování emocí. Od té doby jsme naopak zrazovali Romy od účasti v tomto pořadu. Ta by měla svůj smysl jen tehdy, kdyby se po první urážce všichni zvedli a demonstrativně odkráčeli středem.

Přečteno: 5879x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká televize, Česká televize, Máte slovo, Michaela Jílková, Média, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo