romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gyulla Banga: Lze považovat česko-romskou vlajku za umění?

Praha, 3.1.2014 23:28, (ROMEA)
Sedm návrhů česko-romské vlajky...
Sedm návrhů česko-romské vlajky...

Všiml jsem si, že téma česko-romské vlajky se rozebírá na všech serverech, tak jsem si řekl, že bych k tomu mohl také dodat pár vět.

Já se tedy upřímně podivuji, kolik prostoru tento pro mě opravdu hloupý akt dostává. Jsem přesvědčen, že nejsem sám, kdo má podobný názor, stačí si pročíst diskuze.

Co se tedy tentokrát stalo? Slovenský umělec Tomáš Rafa před několika měsíci vystavil své umělecké dílo nejdříve v ateliéru, poté veřejně kdesi na pražské zdi. Předmětem díla byla předělaná česká vlajka do romských barev, kam přidal také české a romské symboly.

ČTĚTE TAKÉ

Autor dle svých slov chtěl poukázat na fakt, že v Čechách nežijí pouze Češi, ale také jiné národnosti. Současně také chtěl upozornit, že neonacistické skupiny zneužívají na svých protiromských demonstracích národní symboly.

Jeho umělecký projev také zaujal pražské úředníky. Ti jeho dílo po dohodě ohodnotili pokutou, protože usoudili, že dílem zneuctil státní symboly České Republiky.

A teď si pokládám otázku, co vlastně na této kauze řešit? Samotný nápad, oprávněnost pokuty, nebo zda je to celé od pražských úředníků absurdní, když jak správně napsal server Romea, každá sportovní akce je v tom případě také zneužíváním českých státních symbolů?

Možná bych začal tím nápadem. Já opravdu netuším, zda to autor vymyslel sám, pokud ano, tak by se nad sebou opravdu měl zamyslet. Za prvé to bylo hodně špatně načasované, za druhé, zvolil neoriginální, řekl bych až trapný způsob (proboha, co je na tom uměleckého, přemalovat jakoukoliv vlajku do jiných barev jako omalovánky, to hravě zvládne čtyřleté děvče)a za třetí tím akorát zbytečně vyvolal hněv na obou stranách.

Kdo z vás viděl první tiskovou konferenci v době, kdy představil svůj produkt v galerii, možná nevěřícně kroutil hlavou, stejně jako já.

Pan Jan Čonka správně upozorňoval, jaký to bude mít dopad, že naštve vlastně všechny, jistý jeden romista reagoval tím, že je to vlastně dobře. Bylo to tedy cílené? Tak si nalejme čistého vína, měla to být vlastně provokace v rámci uměleckého díla?

Tak si tedy představme, že palestinský aktivista si takhle do jejich vlajky dokreslí izraelskou hvězdu. Jak by asi takový umělec dopadl? Izraelští židé by mu možná jen naložili pár kopanců, otázkou je, jak by reagovali palestinští občané. Myslím, že pokutou by to asi neskončilo.

Česká Republika je naštěstí celkem kultivovaná a to platí i pro české Romy. Kdyby to zkusil v Rumunsku, nevím, zda by tamní Romové měli pro jeho nápady takové pochopení.

Mohu se ještě zamyslet nad tím, že chtěl vyprovokovat české občany, ale vůbec mi hlava nebere, proč tedy chtěl naštvat také většinu Romů. K čemu vlastně?

Já jsem to osobě již psal, že je nechutné, že neonacisté vystavují české symboly při svých akcích. Oni je ale vystavují při všech demonstracích, nejen při protiromských pochodech. A není pravda, že by si toho nikdo nevšiml. Česká televize na to několikrát upozornila, takže tady bych zase neházel všechny do jednoho pytle.

Ano, je opravdu absurdní, že žalobu podal jakýsi „dělník“, kterého „zaměstnává“ pan Vandas. Jenže, jak se říká, na hloupou otázku, hloupá odpověď. Co měli ti úředníci dělat? Považovat to za umělecké dílo? Vždyť to byla opravdu atrapa, nic jiného. Podle mého názoru samotný trest, jaký autor dostal, je také úsměvný. Zametat chodníky by mělo větší smysl, alespoň by si to rozmyslel, co příště vymyslet.

Na druhou stranu, právě teď by někdo měl začít řešit právě to, že neonacisté na svých akcích také zneužívají státní symboly a podávat také jednu žalobu na druhou, co na to naší přední aktivisté, společně s pobouřenými českými občany?

Pana Rafu upřímně neznám, nikdy jsem o něm neslyšel. Pochopil jsem, že aktivně válčí s neonacisty, to je obdivuhodné. Jistě má svá jiná díla, které si rád prohlédnu a ocením, především originalitu.

Příště si snad rozmyslí, čím zaujmout lid, určitě najde tisíce jiných způsob, jak upozornit jakoukoliv problematiku. A co se týče mezilidských vztahů mezi Romy a Čechy, možná by to chtělo ptát se trochu více běžných Romů.

Aktivisté mají pouze svou pravdu a je úplně jedno, zda se jedná o romské, české nebo slovenské „bojovníky“.

Naštvat všechny lze elegantně, ještě vám za to poděkují, to je umění!

VIDEO

Přečteno: 2429x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo