Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Potěmkinská vesnička ministra Chovance – zařízení pro uprchlíky Bělá-Jezová

06. listopadu 2015
Čtení na 4 minuty

Ministr Chovanec pozval evropské diplomaty do detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové. Předtím nechal většinu zadržených odvézt a jak si všimli novináři z Aktuálně.cz, v areálu se objevily například zcela nové lavičky nebo dětské hřiště.

Kníže Grigorij Potěmkin prý nechal ke konci 18. století na březích Dněpru namalovat kulisy hezkých vesnic, aby tak potěšil carevnu Kateřinu II. a její hosty při cestě na Krym a ukázal jim, nakolik země prosperuje. Odtud pochází termín „potěmkinská (nebo Potěmkinova) vesnice“. Je to něco, co zakrývá pravý stav věcí, mate pozorovatele atraktivními kulisami.

Podle moderních historiků je ovšem příběh o Potěmkinovi hodně nadsazený, je to spíš legenda. A co Chovanec a „jeho“ Bělá -Jezová?

Horší než věznice. A navíc nesmysl

Zařízení v Bělé-Jezové, (ostatně i jiná podobná zařízení v ČR) dlouhodobě kritizují odborníci, někteří politici, mezinárodní instituce, nevládní organizace nebo kancelář ombudsmana. Základní důvody se dají shrnout následovně: Zadržení uprchlíků neodpovídá evropskému právu, s uprchlíky je nakládáno jako s vězni, leckdy i hůře, nevědí, proč byli zadrženi, na jak dlouho, nemají k dispozici tlumočníky, zdravotní péče je nedostatečná, podobně jako hygienické podmínky, jsou zastrašováni a ponižováni…

A navíc je celá ta věc zcela absurdní, protože poté, kdy jsou z detence propuštěni, nasednou na ten samý spoj do Německa, z něhož je cizinecká policie vyvlekla. Mají za sebou jen několik týdnů či měsíců utrpení navíc.

Konkrétněji ke kritice zařízení v Bělé-Jezové:

– v srpnu rozhodl ústecký krajský soud, že Česko nesmí zadržovat uprchlíky jen na základě obavy z jejich útěku

– právě „nebezpečí útěku“ je ale téměř automaticky důvodem pro zadržování cizinců v ČR. Podle Zuzany Pavelkové je to v rozporu nejenom s rozhodnutím ústeckého krajského soudu, ale i v rozporu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvoru EU

– "Mluvíme o bývalém vojenském zařízení, ve kterém v mnoha ohledech panují horší podmínky než v českých věznicích. Ve věznicích jsou umístěni lidé, kteří spáchali zločin a byli za to pravomocně odsouzeni. V Bělé jsou umístění lidé, které nikdo neodsoudil a žádný trest jim nebyl uložen. Že tímto zařízením prošly stovky dětí odporuje naší představě o České republice coby civilizované zemi," konstatovala po návštěvě Bělé v říjnu ombudsmanka Anna Šabatová.

– ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek konstatoval v rozhovoru pro švýcarskou televizi, že česká uprchlická zařízení jsou přeplněná, viděl v nich bosé a hladové děti, lidé jsou tam drženi protiprávně.

– ministr spravedlnosti Robert Pelikán v České televizi uvedl, že „znění azylových zákonů a realita nejdou dohromady“ a že očekává kvůli zadržování cizinců žaloby na český stát. Podle něj jsou na tom zdržení uprchlíci někdy hůř než vězni.

– vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku, že systematicky porušuje práva uprchlíků

Evropský soud pro lidská práva vyzval Českou republiku, aby z Bělé-Jezové přemístila afghánskou rodinu do zařízení, které neporušuje článek 3 evropské úmluvy o ochraně lidských práv

A co děti? Mají si kde hrát?

"Viděli jsme dětské koutky, viděli jsme tady dětské hřiště, jsem informována, že je tady někde hezká mateřská škola, a slyšeli jsme o volnočasových aktivitách, které tady s dětmi příslušná zaměstnankyně dělá," ocenila během návštěvy Bělé-Jezové ministryně Michaela Marksová, která má na starosti také dětská práva. Podle ní sice zařízení na první podhled není ideální, ale jako dočasné bydliště se "dá vydržet".

Ostřejší politici nebo odborníci si myslí, že by děti v takovém zařízení vůbec být neměli, ale naší ministryni stačí ty hezké nové houpačky.

Zpráva ombudsmanky Anny Šabatové po návštěvě Bělé-Jezové v říjnu mimo jiné konstatovala: „Děti jsou vyděšené z všudypřítomné uniformované bezpečností služby a z policistů. Z nedostatku jiných aktivit si děti za ostnatým drátem hrají na policisty a vězně. Další jejich “hrou” je snaha prokopat si tunel pod plotem ven. Malé dětské hřiště je dětem dostupné jen v omezeném časovém rozsahu. Některým z nich vůbec. Hřištěm se zde má na mysli jedna skluzavka a jedna prolézačka.
V areálu se nachází herna pro děti, kam se však všechny děti z kapacitních důvodů nedostaly. Část dětí neměla žádný přístup k volnočasovým aktivitám.“

Nyní ovšem i Šabatová uznává, že poměry v táboře jsou zcela odlišné od těch, které tam panovaly v srpnu a počátkem října. "Tuto změnu oceňujeme. Konečné zhodnocení však budeme moci učinit až po naší kontrolní návštěvě," dodala.

Podle novinářů, kteří se včera na návštěvu detence dostali si i zadržení uprchlíci všimnuli, že se poměry v táboře během posledního týdne mění k lepšímu.

Znamená to, že ministr Chovanec uznal chyby? Bude to setrvalý stav? Je to dokonce snad známka změny přístupu našich politiků k uprchlíkům?

Jak ministra Chovance pozoruji, vsadil bych spíš na tragikomickou variantu „potěmkinské vesnice“.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon