romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nad uzavřením romských osad kvůli koronaviru se pozastavuje slovenská ombudsmanka i oceňovaný starosta Ledecký, kritikou nešetří ani bývalý romský zmocněnec Ravasz

10.4.2020 14:18
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz a poslanec Vladimír Ledecký. (Koláž: Romea.cz)
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz a poslanec Vladimír Ledecký. (Koláž: Romea.cz)

Slovenská vláda uzavřela kvůli třicetijedna zjištěným případům nákazy onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žijí Romové. Takové počínání kritizují některé neziskové organizace, pozastavila se nad tím i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová nebo poslanec a oceňovaný starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Současné počínání ohledně šíření koronaviru v romských lokalitách kritizuje i bývalý zmocněnec pro romskou menšinu Ábel Ravasz.

Veřejná ochránkyně práv: Jak budou chráněni obyvatelé uzavřených lokalit před nákazou?

Veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová považuje za prvořadou ochranu zdravých obyvatel, kteří zůstali uzavření v osadách. Ombudsmanka v tiskové zprávě uvádí, že z medializovaných informací jí není jasné, jakým způsobem chce krizový štáb chránit nenakažených obyvatel osad, kteří v nich zůstali uzavření. Listem proto obrátila na hlavního hygienika Jana Mikasa, aby jí vysvětlil, jak bude krizový štáb postupovat v případě ochrany zdravých obyvatel v osadách.

"Otázka, kterou je třeba se zabývat, je, zda skutečně mluvíme o hromadném výskytu, protože plán ústředního krizového štábu počítá s možností uzavření osad až v případě dosažení deseti procent potvrzených případů nákazy v osadě. Takové počty nakažených medializované informace nepotvrdily," uvedla ombudsmanka Marie Patakyová.

Ábel Ravasz: "Pokud se vláda chtěla držet svého plánu, měli bychom jen v těchto třech lokalitách mít minimálně 680 (= 10 procent) pozitivních testů na to, abychom dosáhli kvórum hromadné karantenizace. "

Současná situace v ní vzbuzuje otázku, zda Ústřední krizový štáb SR provedl správně opatření. Uzavření osad podle Patakyové chrání navenek ostatní obyvatelstvo před šířením nákazy.

"Z medializovaných informací jsem však nezjistila, jakým způsobem bude zajištěna ochrana těch, kteří zůstali uzavření v osadách. Nemám informace, kam byly umístěny pozitivně testované osoby, zda a jakým způsobem se zjišťoval okruh osob, s nimiž se pozitivně testované osoby stýkali a jaký je další plán zabezpečení izolace a karantény všech osob, které mohou být zdrojem nákazy, "dodala ombudsmanka.

I bývalý zmocněnce vlády SR pro romskou menšinu Ábel Ravasz se pozastavuje nad početme nakažených, kvůli kterým byly romské lokality Bystrany, Krompachy a Žehra hermeticky uzavřené. "Podle Atlasu romských komunit 2019 v těchto třech obcích žije 2900 (Bystrany), 1900 (Krompachy) a 2000 (Žehra) Romů. Pokud se vláda chtěla držet svého plánu, měli bychom jen v těchto třech lokalitách mít minimálně 680 (= 10 procent) pozitivních testů na to, abychom dosáhli kvórum hromadné karantenizace. Pokud tam není takový počet nakažených, tak vláda nepostupuje dle vlastního krizového plánu a musí dát odpověď na otázku, proč tak činí. Kvórum deset procent pro hromadnou karanténu totiž určila sama sobě před týdnem," kritizuje postup vlády Ravasz. 

Bývalý zmocněnec připomíná případ, kdy byla před dvěma týdny uzavřená osada ve městě Gelnica, kde se objevil muž s cestovatelskou anamnézou z Anglie. "Dotyčný byl otestován, koronavirus se nepotvrdil, ale přesto lokalita mezitím zůstává v karanténě. Nyní hrozí, že takový proces se může opakovat ve velkém. V Nitře kvůli jednomu případu zavřeli ulici, kde žijí většinou dobře situovaní Romové. Vzpomínáte si, že by byla do karantény uzavřena například Petržalka po tom, jak během prvních teplých dnů praskala hráz ve švech?" ptá se Ábel Ravasz.

Vladimír Ledecký: Chci, aby se s každým zacházelo jako s člověkem. Důstojně

Koaliční poslanec a za práci s Romy oceňovaný starosta Vladimír Ledecký napsal, že nedokáže strávit představu o romské osadě obepnuté páskou a střeženou vojáky. Zdůraznil, že problém lidí v osadách se dotýká všech. "Zaspali jsme. Nic jsme nedělali předem, i když jsme věděli, co se může stát a zákonitě se stane," naznačil na Facebooku.

"Chci, aby se s každým zacházelo jako s člověkem. Důstojně. Neobtahujme páskou žádnou osadu. Je třeba zintenzívnit testování, zajistit důstojnou karanténu, vyslat kvalitní asistenci, posílit moderní intervenci. Nezavírejme oči, ale otevřme je. Koncentrujme své snažení právě tam. Naplno. Dlouhá léta se tváříme, že lidé v osadách jsou mimo nás. Pokud k nim nyní koncentrujeme pomoc, uděláme tak pro nás všechny. Pro nás obyvatele, pro nás všechny - lidi," napsal Vladimír Ledecký.

Slovenská vláda od minulého týdne testuje obyvatele vybraných 33 romských lokalit, které byly vybrány na základě informací o návratu jejich obyvatel z ciziny. Odebírání vzorků zajišťují vojenští zdravotníci. Ve středu 8. dubna večer hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas oznámil, že bude uzavřeno několik lokalit s romskými obyvateli, u nichž testy potvrdily nákazu koronavirem.

Koronavirus byl podle předsedy slovenské vlády Igora Matoviče zaznamenám v pěti lokalitách na Spiši. Tři z nich jsou v Krompachách, další evidují v blízkých obcích Žehra a Bystrany a jedná se zatím o 31 pozitivně testovaných lidí (Pozn. redakce: údaj k 23:30, 8.4.2020) . Jejich starostové postup vlády ohledně karantény ocenili. Nakažení obyvatelé se zřejmě infikovali ještě při pobytu v cizině, například v Británii.

Přečteno: 917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, Ábel RavaszHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo