romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud na Slovensku zprostil viny prvního Roma v souvislosti s policejní razií v Moldavě nad Bodvou

4.5.2021 11:12
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Soud na Slovensku zprostil v pondělí obžaloby prvního ze skupiny Romů, kteří byli souzeni za křivou výpověď v souvislosti s jejich stížnostmi na nepřiměřený zásah policistů při razii v jedné z romských lokalit. Informovala o tom dnes slovenská média. Zvrat v případu nastal poté, co se Romů zastal Evropský soud pro lidská práva.

Na údajnou přílišnou razanci policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou na východním Slovensku v červnu 2013 upozornili nejen samotní Romové, ale i nevládní organizace. Podle občanských aktivistů do osady přijelo několik desítek příslušníků speciální policejní jednotky, kteří začali provádět domovní prohlídky.

Inspekce slovenského ministerstva vnitra pochybení policistů ovšem nezjistila a stížnost ohledně razie odmítl i slovenský ústavní soud. Šest Romů, kteří například tvrdili, že je policisté při razii zbili, policie obvinila z křivé výpovědi a některé z nich soudy nepravomocně potrestaly.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku loni v září ale přiznal odškodnění dvěma Romům, kteří se na něj obrátili kvůli zmíněnému policejnímu zásahu a kvůli tomu, že ho úřady řádně nevyšetřily.

Následně slovenská prokuratura u pěti ze šesti stíhaných v případu ustoupila od obžaloby, což podle zákona znamená, že soud musí obžalované zprostit viny. U dalších obžalovaných s výjimkou jedné ženy, v jejímž případu prokuratura na obžalobě podle dřívějších informací trvá, by osvobozující verdikt mohl padnout v příštích týdnech.

Přečteno: 703x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Útok, Slovensko, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo