romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Č. Budějovice: Na protiromskou demonstraci na náměstí přišla hrstka lidí, u multikina zasahovala policie, zadrženo až 60 lidí

České Budějovice, 13.7.2013 13:13, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Ohlášená protiromská demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích skončila 13. července 2013 neúspěchem. Organizátoři akci zrušili. Uprostřed je Jaromír Pytel, kterého média označila za
Ohlášená protiromská demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích skončila 13. července 2013 neúspěchem. Organizátoři akci zrušili. Uprostřed je Jaromír Pytel, kterého média označila za "zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli". (FOTO: ČTK)

Další protiromská demonstrace a pochod na sídliště Máj se dnes měla uskutečnit v Českých Budějovicích. Několika desítkám lidí, kteří na akci přišli, však pořadatelé sdělili, že shromáždění a pochod ruší. Podle zpravodaje ČTK to oznámili přímo na místě ve 14:00, kdy měla demonstrace začít. Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc.

Shromáždění nazvané Proti policejní brutalitě začalo kolem 17 hodiny u multikina Cine Star. Právě u multikina minulý týden policie zasáhla proti agresivnímu davu demonstrantů v jehož čele stáli neonacisté. Na samotném sídlišti Máj se kobnalo pokojné česko-romské shromáždění, které pořádá sdružení Konexe. Nepokoje v krajském městě pokračují už třetím víkendem. V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě.

Server Romea.cz situaci v Českých Budějovicích průběžně sleduje.

20:15
Situace se uklidnila, poslední protiromští demosntranté odcházejí.

19:15
Podle České televize bylo v Českých Budějovicích zadrženo až 60 lidí. Tuto informaci uvádí i Policejní Týdeník. Většina z nich neuposlechla výzvu policie a pokusila se obejít policejní kordon. Policie zasahovala velmi mírně. Nepoužívala jako minulé týdny policejní výbušky ani slzný plyn.

19:00
Situace v Českých Budějovicích se uklidňuje. Dav protiromských demonstrantů není kompaktní a je roztroušen před policisty. Dnes bylo v ulicích Budějovic výrazně méně extremistů a neonacistů než minule.

18:30
Podle policjeního mluvčího Jiřího Matznera policie přehradila cestu zhruba 300 demonstrantům, kteří se snažili proniknout směrem k ulici V. Volfa. "Policie dává opakované výzvy k opuštění prostoru. Několik osob již bylo zajištěno. Policie dává všem dostatek času k opuštění," uvedl. Podle Deníku.cz bylo zadrženo už 15 lidí. Podle serveru iDNES.cz je zadržených lidí už 30. Celkově však není shromáždění tak agresivní jako minulé týdny. Většina lidí dává jasně najevo, že chce, aby shromáždění bylo poklidné. Policie musí pacifikovat pouze radikály.

18:00
Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky. K závažnějším fyzickým konfliktům zatím nedošlo, policisté pouze povalili na zem jednoho z demonstrantů a nasadili mu pouta. Podle Deníku.cz byli zřejmě zadržení dva najaktivnější radikálové.

17:50
"Zatím probíhá bezpečnostní opatření, policisté zaujali pozice, aby se lidé nedostali směrem do sídliště, vyzýváme občany, aby místo opustili," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Radikálové a "slušní občané" policistům vulgárně nadávají. Jako munici si dnes demonstranti přinesli vajíčka...

17:40
Na křižovatce u multikina je asi 150 protiromských demonstrantů. Několik desítek radikálů se pokouší projít policejní kordon těžkooděnců, který jim brání v pochodu. Policie dav již poněkolikáté vyzývá, aby se rozešel. Proti těm, kteří neuposlechnou, bude podle policie použito donucovacích prostředků.

17:21
Protiromská demonstrace se koná i v Duchcově. Více informací zde.

17:20
U multikina Cine Star na parkovišti se shromáždilo několik desítek lidí. Policie je vyzvala, aby se rozešli.

16:35
Média zveřejnila další důvody, proč pořadatelé zrušili shromáždění a následný piochod na sídliště Máj. Hlavní roli na náměstí hrál opět neonacista Jaromír Pytel, kterého ČTK a následně pak ostatní média označují jako "zprostředkovatele komunikace mezi radnicí a pořadateli". Pytel uvedl, že organizátoři dostali strach, proto akci zrušili. Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta osob zalekla, proto se akce nekonala. "Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," řekl novinářům účastník shromáždění Ivo Burdík.

15:20
Na sídlišti Máj ve Volfově ulici probíhá pokojné česko-romské shromáždění. „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist,“ uvedl již dříve evangelický farář Mikuláš Vymětal, který na místě vede bohoslužbu.

14:43
Shromáždění nazvané Proti policejní brutalitě by mělo na parkovišti u multikina Cine Star začít v 17 hodin. Do té doby bude zřejmě v Českých Budějovicích klid.

14:15
Na protiromskou demonstraci na náměstí Přemysla Otakara II přišla pouze hrstka lidí a organizátoři shromáždění zrušili a vzyvali účastníky, aby se rozešli. Jako důvod uvedli, že nechtějí, aby pochod přerostl v pouliční boje. Hlavní akce zřejmě tedy proběhne až u multikina Cine Star.

Přečteno: 3507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, sídliště Máj, Shromažďování, Demonstrace, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo