romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Č. Budějovice: Na protiromskou demonstraci na náměstí přišla hrstka lidí, u multikina zasahovala policie, zadrženo až 60 lidí

České Budějovice, 13.7.2013 13:13, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Ohlášená protiromská demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích skončila 13. července 2013 neúspěchem. Organizátoři akci zrušili. Uprostřed je Jaromír Pytel, kterého média označila za
Ohlášená protiromská demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích skončila 13. července 2013 neúspěchem. Organizátoři akci zrušili. Uprostřed je Jaromír Pytel, kterého média označila za "zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli". (FOTO: ČTK)

Další protiromská demonstrace a pochod na sídliště Máj se dnes měla uskutečnit v Českých Budějovicích. Několika desítkám lidí, kteří na akci přišli, však pořadatelé sdělili, že shromáždění a pochod ruší. Podle zpravodaje ČTK to oznámili přímo na místě ve 14:00, kdy měla demonstrace začít. Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc.

Shromáždění nazvané Proti policejní brutalitě začalo kolem 17 hodiny u multikina Cine Star. Právě u multikina minulý týden policie zasáhla proti agresivnímu davu demonstrantů v jehož čele stáli neonacisté. Na samotném sídlišti Máj se kobnalo pokojné česko-romské shromáždění, které pořádá sdružení Konexe. Nepokoje v krajském městě pokračují už třetím víkendem. V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě.

Server Romea.cz situaci v Českých Budějovicích průběžně sleduje.

20:15
Situace se uklidnila, poslední protiromští demosntranté odcházejí.

19:15
Podle České televize bylo v Českých Budějovicích zadrženo až 60 lidí. Tuto informaci uvádí i Policejní Týdeník. Většina z nich neuposlechla výzvu policie a pokusila se obejít policejní kordon. Policie zasahovala velmi mírně. Nepoužívala jako minulé týdny policejní výbušky ani slzný plyn.

19:00
Situace v Českých Budějovicích se uklidňuje. Dav protiromských demonstrantů není kompaktní a je roztroušen před policisty. Dnes bylo v ulicích Budějovic výrazně méně extremistů a neonacistů než minule.

18:30
Podle policjeního mluvčího Jiřího Matznera policie přehradila cestu zhruba 300 demonstrantům, kteří se snažili proniknout směrem k ulici V. Volfa. "Policie dává opakované výzvy k opuštění prostoru. Několik osob již bylo zajištěno. Policie dává všem dostatek času k opuštění," uvedl. Podle Deníku.cz bylo zadrženo už 15 lidí. Podle serveru iDNES.cz je zadržených lidí už 30. Celkově však není shromáždění tak agresivní jako minulé týdny. Většina lidí dává jasně najevo, že chce, aby shromáždění bylo poklidné. Policie musí pacifikovat pouze radikály.

18:00
Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky. K závažnějším fyzickým konfliktům zatím nedošlo, policisté pouze povalili na zem jednoho z demonstrantů a nasadili mu pouta. Podle Deníku.cz byli zřejmě zadržení dva najaktivnější radikálové.

17:50
"Zatím probíhá bezpečnostní opatření, policisté zaujali pozice, aby se lidé nedostali směrem do sídliště, vyzýváme občany, aby místo opustili," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Radikálové a "slušní občané" policistům vulgárně nadávají. Jako munici si dnes demonstranti přinesli vajíčka...

17:40
Na křižovatce u multikina je asi 150 protiromských demonstrantů. Několik desítek radikálů se pokouší projít policejní kordon těžkooděnců, který jim brání v pochodu. Policie dav již poněkolikáté vyzývá, aby se rozešel. Proti těm, kteří neuposlechnou, bude podle policie použito donucovacích prostředků.

17:21
Protiromská demonstrace se koná i v Duchcově. Více informací zde.

17:20
U multikina Cine Star na parkovišti se shromáždilo několik desítek lidí. Policie je vyzvala, aby se rozešli.

16:35
Média zveřejnila další důvody, proč pořadatelé zrušili shromáždění a následný piochod na sídliště Máj. Hlavní roli na náměstí hrál opět neonacista Jaromír Pytel, kterého ČTK a následně pak ostatní média označují jako "zprostředkovatele komunikace mezi radnicí a pořadateli". Pytel uvedl, že organizátoři dostali strach, proto akci zrušili. Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta osob zalekla, proto se akce nekonala. "Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," řekl novinářům účastník shromáždění Ivo Burdík.

15:20
Na sídlišti Máj ve Volfově ulici probíhá pokojné česko-romské shromáždění. „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist,“ uvedl již dříve evangelický farář Mikuláš Vymětal, který na místě vede bohoslužbu.

14:43
Shromáždění nazvané Proti policejní brutalitě by mělo na parkovišti u multikina Cine Star začít v 17 hodin. Do té doby bude zřejmě v Českých Budějovicích klid.

14:15
Na protiromskou demonstraci na náměstí Přemysla Otakara II přišla pouze hrstka lidí a organizátoři shromáždění zrušili a vzyvali účastníky, aby se rozešli. Jako důvod uvedli, že nechtějí, aby pochod přerostl v pouliční boje. Hlavní akce zřejmě tedy proběhne až u multikina Cine Star.

Přečteno: 3575x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, sídliště Máj, Shromažďování, Demonstrace, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo