romea - logo
23. června 2018 (sobota)
svátek má Zdeňka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chanov on-line: Debakl neonacistů, sídlištěm jich prošlo pouze 50 - 70. Na sídlišti proti nim protestovalo asi 150 Romů a odpůrců neonacismu

Most (Chanov), 7.4.2012 16:12, (ROMEA)
ilustrační foto

Extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a neonacisté z Národního odporu (NO) provokovali na sídlišti Chanov na okraji Mostu, kde žijí Romové. Svolavatelé očekávali 100 až 200 účastníků, jiné odhady hovořily ještě o stovce navíc. Pochod extremistů však dospěl k totálnímu debaklu, na sídliště dorazilo pouze 50 - 70 radikálů. Na chanovském sídlišti proti nim disciplinovaně protestovalo asi 150 Romů. Server Romea.cz sledoval neonacistickou akci on-line.

ON-LINE PŘENOS

16:12
On-line přenos z Chanova končí. Další informace přineseme ve shrnujícím článku. Děkujeme všem za pozornost a přejeme vám hezké velikonoce.

16:11
Tisková mluvčí policie naprap. Ludmila Světláková akci pro server Romea.cz shrnuje takto: "Asi víte, že účastníci se již rozešli. V současné době monitorujeme situaci před nádražím, kam průvod došel bez jakéhokoliv incidentů. Dále monitorujeme i situaci na chanovském sídlišti. Během shromáždění DSSS a pochodu nedošlo k žádnému incidentu. Nezadrželi jsme nikoho pro porušení zákona, ani žádné zbraně. Projevy jsme monitorovali a budeme je následně vyhodnocovat. Do bezpečnostních opatření jsme nasadili kolem 200 policistů, většinou pořádkové policie, ale i další. Připraveni byli i městští strážnici.Teď bude zesílen výkon služby."

15:58
Za ve velmi úspěšnou považuje dnešní akci Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení. "Místní Romové se aktivně postavili na obranu svých práv a ukázali, že nemají strach. Aktivně ukázali, že nesouhlasí s tím, aby jim tam náckové chodili," uvedl pro server Romea.cz Brož. "Naše podpora, kterou jsme jim poskytli, byla jen ta nezbytně nutná. Většinu udělali sami místní Romové a já jim tleskám," dodal Brož, který si myslí, že celou situaci tentokrát zvládla i policie, jenž se podle něj chovala nekonfliktně. "Celé to mělo v sobě prvky absurdního dramatu, kdy neonacisté na velikonoce pořádají koncert v Chanově. V této až tragikomické situaci však místní Romové velmi dobře obstáli," zhodnotil dnešní den Miroslav Brož z iniciativy nenávist není řešení.

15:57
Jeden z obyvatel chanovského sídliště Julius Bango, který organizoval kordon Romů v reflexních vestách, zhodnotil akci jako úspěšnou. Poděkoval policii za pomoc a součinnost: "Jsem hlavně rád, že se naši lidé udrželi, poslechli nás, nenechali se vyprovokovat a nic se nestalo, to je to nejdůležitější," řekl pro Romea.cz Bango.

15:40
Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí je rád, že akce dopadla dobře a že se Romové nenechali vyprovokovat a zachovali klid: "Jen se divím, že policie sama o sobě nechala oddělit účastníky shromáždění od Romů jen tím kordonem Romů v reflexních vestách. Vím, že to bylo na jejich přání, ale co kdyby se něco stalo?," řekl Kováč.

15:37
Podle ředitele mostecké městské policie Bronislava Schwarze zafungovala dohoda, že pořádek zajistí místní Romové. Jak uvedl pro našeho reportéra na místě, pověřil asi 50 Romů, kteří pak zajišťovali v reflexních vestách klidný průběh akce.
15:33
Podle Mosteckého deníku Romové v Chanově zesměšnili dělnickou stranu.
15:16
Místní Romové poděkovali aktivistům z iniciativy Nenávist není řešení a duchovním za podporu během pochodu DSSS. Romové poděkovali také policistům.
15:15
Radikálové prošli okolo shromážděných Romů a jsou ze sídliště pryč. Místní obyvatele od extremistů oddělil znovu kordon vytvořený z Romů v reflexních vestách. Romové se pak shromáždili uvnitř kulturního domu, kde jim policie poděkovala za zachování klidu a rozvahy během pochodu DSSS.
15:05
Podle našich informací skončily projevy členů DSSS a ti se chystají na cestu zpět. Romové, jichž je venku v blízkosti kulturního domu stále na sto až stopadesát, je vidí na dosah. Julius Bango z chanovského sídliště uvedl, že jsou vzdáleni asi tak třicet metrů. Romové jsou rozhodnuti je nechat projít ven ze sídliště. Chtějí opět vytvořit kordon.
15:00
Romové stojí v tuto chvíli asi stopadesát metrů od místa, kde mají projevy příznivci DSSS. Poslouchají romskou hudbu a snaží se ignorovat shromáždění DSSS.
14:51
Zpěvák Ladislav Budz řečený Lobo zazpíval zatím dvě písně. Nyní zpívá Anděla od Karla Kryla. Své písně uvedl slovy, že přišel zazpívat "Cikánům do  chanova". Romové na to reagovali pískotem...
14:48
Mluvila Lucie Šlégrová a po ní Anna Holešínská, jediná zastupitelka DSSS v Krupce. I ona hovořila o tom, že server Romea.cz šíří rasovou nesnášenlivost a pochválila Patrika Bangu za jeho názory na řešení "cikánské otázky".
14:42
Obyvatelé panelového domu, před kterým mají projevy extremisté, si stěžují, že je obtěžuje hluk, kteří radikálové dělají. Farář Mikuláš Vymětal se snaží s policií vyjednat ztlumení aparatury. Nebyl úspěšný, a proto šel přímo za organizátory z DSSS, ti faráři nevyhověli.
14:32
Nyní Petr Kotáb hovoří dokonce o serveru Romea.cz. Tvrdí, že se na něm hlásá otevřený rasismus proti většině.
14:25
Právě hovoří jako první Petr Kotáb, předseda krajské organizace DSSS v Ústeckém kraji. Pronáší podobná hesla jako na jiných shromážděních, například to tom, jak nepřizpůsobiví rozebírají sídliště a podobně.
14:20
14:15
"Stojíme před napůl vybydleným panelákem, asi sto metrů od kulturního domu, tedy spíše na okraji sídliště," hlásí náš reportér. Vedení DSSS se chystá ke svým projevům, staví si zvukovou aparaturu. Romové na ně volají z okna spíše posměšně, například: "Připíjíme na vás." Z davu neonacistů se naopak ozývá na oplátku "Kdo nás pozve na kafe?" Atmosféra zatím probíhá v tomto duchu.
14:01
Počet účastníků akce DSSS je podle tiskové mluvčí policie nprap. Ludmily Světlákové kolem sedmdesáti. "Policie je na místě, opatření směřují k udržení pořádku a zamezení kriminality. Budeme samozřejmě dokumentovat, monitorovat i projevy. V tuto chvíli nemohu odpovědět na váš dotaz, zda v případě porušení zákona například v projevech řečníků společně se zástupci města, shromáždění rozpustíme. V každém případě vše dokumentujeme," upřesnila pro náš server Světláková.
13:59
Neonacisté právě dorazili na sídliště Chanov. Přivítala je hlasitá romská hudba, která hraje ze dvou stran. Radikálové skandují: "Cikáni do práce", ale jejich skandování není slyšet přes hlasitou hudbu.
13:51
Extremisté jsou v tuto chvíli asi 4 minuty od sídliště. Je jich stále jen zhruba padesátka. Na sídlišti jsou přítomni i policisté z Antikonfliktního týmu a těžkooděnci. Místní Romové čekají na příznivce DSSS odhodláni v klidu setrvat v kordonu.
13:50
Podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové zatím policisté nemuseli řešit žádný incident. Informuje Mostecký deník.
13:42
Skupinka šesti romských žen právě hovořila s naší reportérkou. "Jsme naštvané, už jsme to tu zažily před patnácti lety. Ten strach o vlastní děti. Proto je také většina žen s dětmi doma. Nechápeme, že město takové akce nezakáže, přitom ho to stojí vlastní peníze na posily, které tu musí být."
13:40
Naše reportérka právě sděluje, že ze všech stran se ozývá, že nesmí dojít k provokacím, konfliktu, střetu. Romové se chtějí za každou cenu vyvarovat nějakému násilí nebo potyčkám, které by mohli nakonec způsobit paniku. "Ať si sem klidně přijdou, prohlédnou si to tu, my budeme v klidu stát, máme vesty, transparenty. Chceme klidnou a zákonnou cestou jen ukázat, že jsme tu," popisuje pocity místních Romů naše reportérka.
13:37
Zdá se, že dnešní provokace neonacistů skončí totálním debaklem. Z nádraží právě vyšla pouhá padesátka příznivců DSSS. Vede je Petr Kotáb.
13:22
Velký transparent s nápisem "Nenávist není řešení" visí na jednom z panelových domů na sídlišti Chanov. Na dalším transparentu je napsáno: "Vaše řešení známe, odejděte". "Dále zde visí romská vlajka," hlásí spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa.
13:21
Asi padesátka místních Romů v reflexních vestách začala stavět obranný kordon. Nechtějí blokovat cestu příznivcům DSSS, ale jen zajistit, aby kolem nich prošli v klidu a nepronikali dál do sídliště.
13:18
U vlakového nádraží stojí asi pět policejní aut, v okolí postává asi 14 policistů. V nádražní hale je stále asi jen 50 neonacistů. jsou vidět představitelé DSSS Petr Kotáb nebo Lucie Šlégrová, která je před soudem s obžalobou z propagace nacismu.
13:15
Evangelický farář pro mládež v Praze Mikuláš Vymětal zdůvodnil, proč do  chanova přijel: "Mám vlastně dva důvody. Vnější spočívá v tom, že mě sem vyslal konvent, čili pracovní věc. Je nás tu víc, abychom svojí přítomností vyjádřili podporu místním Romům. Další důvod je vnitřní. Osobní. Půlka mé rodiny zahynula v koncentračním táboře, proto cítím jako svoji povinnost se podobných akcí účastnit, " řekl naší reportérce.
13:11
Aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení zprovoznili soundsystém. Chanovem zní romská hudba.
13:08
Další náš reportér stojí před vlakovým nádražím, kde se v tuto chvíli srocuje asi padesátka neonacistů. "Čekají ještě na jeden vlak," hlásí z místa náš reportér.
13:05
Na místě je i naše reportérka. "Teď stojíme před kulturním domem na sídlišti. Skončila ekumenická bohoslužba nazvaná Velikonoční pozdravy pro  chanov zaměřená nejen na svátky velikonoční, ale zejména na podporu obyvatel  chanova," uvedla přímo z místa reportérka serveru Romea.cz.
13:01
Místní do  chanova přijel podpořit i Miroslav Kováč z nedávno vzniklé Strany rovných příležitostí. "Neonacismus a útoky na Romy nemají v dnešní společnosti co dělat, proto jsem sem přijel, podpořit své lidi. Nemyslím si, že mělo město připustit tu akci uprostřed romského sídliště. Podle nás mělo město pádné zákonné důvody akci zakázat. Neonacisté na ni zvali i na stránkách Národního odporu. Akce je namířena jednoznačně proti romské menšině, soustředěné navíc v tomto sídlišti. Nechceme provokovat konflikty, ale klidnou cestou ukázat, že přece tohle není možné," řekl pro server Romea.cz právě Miroslav Kováč.
12:46
Julius Bango, jeden z obyvatel  chanovského sídliště, organizuje místní lidi, kteří nechtěli zůstat doma zavření. "Rozhodli jsme se nezůstat doma, jen tam rozhodně nechat ženy a děti. Nestojíme o konflikt, ale o klid a pořádek. Chceme ale ukázat, že nemáme strach. Máme i vlastní transparenty. Teď je nás venku asi sto, sto padesát. Přijeli nás podpořit i lidé odjinud. Nechceme narušovat pochod DSSS, žádný konflikt. Budeme jen stát, až pochod projde. Jde nám o zachování klidu," uvedl pro server Romea.cz Bango.
12:40
Faráři Mikuláš Vymětal, Josef Hurt z katolické církve, který dělal devět let faráře v Mostě a křtil většinu dětí ze sídliště Chanov, a Marián Šusták z Českobratrské církve evangelické promlouvají k chanovským Romům a žehnají jim. Podle farářů neonacisté svým nenávistným pochodem znesvětili velikonoce.
12:34
Na místě je i známá výtvarnice Laďa Gažiová. Společně s dalšími třemi umělci pomáhají místním Romům vyrábět od rána transparenty proti dnešní akci DSSS. "Přišli jsme podpořit místní lidi. Chceme jim vyjádřit podporu a taky dát najevo, že s tím pochodem DSSS vůbec nesouhlasíme", řekla právě pro server Romea.cz.
12:06
Do Chanova dorazili tři faráři z evangelické a z katolické církve, kteří by měli Romy povzbudit a pronést modlitbu.
11:35
Na chanovském sídlišti postávají hloučky Romů. Na domech již visí transparenty s nápisy: "My jsme tady doma", "Dejte nám práci" nebo "Černí, bílí spojme síly". Další transparenty se podle informací serveru Romea.cz právě vyrábějí.

KAM DÁL?
Odpůrci neonacismu nebudou blokovat pochod DSSS Chanovem. Svůj postoj vyjádří transparenty
Slova podpory katolických kněží Chanovským Romům
Vojtěch Dárvík Máca: Otevřený dopis na podporu shromáždění proti pochodu neonacistů v Chanově
Doporučení ředitele mostecké policie Romům v Chanově během pochodu DSSS: Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma
Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení
Policie obvinila útočníka z Chanova z těžkého ublížení na zdraví
Konflikt na sídlišti Chanov. Policista je pořezaný a má pohmožděniny

ryz, jab
Přečteno: 7282x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DSSS, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Předlice. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Předlicích začala likvidace skládky. Zapojili se místní obyvatelé, náklady platí město

20.6.2018 16:13
V ústecké čtvrti Předlice začal v úterý 6. června úklid skládky ve vnitrobloku několika soukromých domů. Odvoz odpadů finančně zajišťuje město, informuje radnice v tiskové zprávě na webu. Domy přilehlé ke skládce patří soukromým vlastníkům, žijí v nich chudí lidé, především Romové.
 celý článek

Gypsy Kings - The Original Gypsies of Camargue (FOTO: Lagardere No Limits)

Gypsy Kings: Změnili jsme název, ale duše kapely je pořád stejná a naše hudba se nemění

20.6.2018 14:53
Koncertu předcházela změna názvu z původních Gipsy Kings na nové The Original Gypsies of Camargue kvůli právnickým tahanicím mezi zastupitelskými agenturami několika zakládajících členů. Na pražském koncertu vystoupili čtyři původní členové kapely: Patchaï Reyes, Canut Reyes, Paul Reyes a Chico Bouchikhi, které doprovodilo dalších jedenáct muzikantů.
 celý článek

Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Slovenský soud po kontroverzní policejní razii potrestal pouze Romy

20.6.2018 11:33
Pět let od kontroverzní policejní razie v romské lokalitě na východním Slovensku soud zatím nepravomocně potrestal dva ze šesti Romů obžalovaných z křivé výpovědi, při které nařkli policisty ze surového jednání. Upozornily na to nevládní organizace, podle kterých se tak ze zraněných stali pachatelé a stát případ nikdy nezávisle nevyšetřil. Slovenská ombudsmanka vybídla, aby z policejních akcí byly pořizovány kamerové záznamy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo