romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Renata Berkyová: Měla by být Agentura více "romská"?

24.4.2015 13:31
Renata Berkyová
Renata Berkyová

Martin Šimáček se stal posledních několik dní populární tváří médií v souvislosti s jeho odvoláním z funkce ředitele Agentury pro sociální začleňování. Proti rozhodnutí ministra pro lidská práva, Jiřího Dienstbiera, se postavil jak celý zaměstnanecký tým Agentury, tak nezanedbatelná část veřejnosti. Spolu s diskuzí nad nečekaným odvoláním ředitele, důvody a budoucím fungováním Agentury, se otevřela i témata, ve kterých byla Agentura od svého počátku kritizována. A zdá se, že jejich ignorování má částečný dopad na samotnou existenci Agentury.

„Je to zase o nás bez nás“, říkají Romové. „Přes Agenturu tečou velké peníze na chudé Romy. Kolik se jich za tu dobu podařilo integrovat?“A tak dále… Tyhle a jim podobné výtky se sice mohou jevit jako příliš zjednodušující, bez hlubší znalosti práce a zaměření Agentury, neměli bychom je ale brát na lehkou váhu . Působení tohoto odboru je od svého počátku z hlediska zaměření na cílovou skupinu jaksi dvojaké a ne zcela jednoznačné. Na jedné straně stojí tzv. boj s chudobou a sociálním vyloučením, na straně druhé Romové, kteří jsou sociální exkluzí nejvíce postiženi. A lidé mezi tyto dva faktory zcela běžně dávají rovnítko. Proč tedy do diskuze a samotné práce Agentury nebyli Romové víceméně přizváni? A měli by vůbec?

Mnozí si myslí, že ano. A že k tomu ve své podstatě nikdy nedošlo. Agentura se obhajuje, že o romské zastoupení alespoň částečně stála. Jenomže dávat za příklad Jana Baloga, jakožto zástupce ředitele v roce 2009, mimo jiné rovněž bývalého zaměstnance Člověka v tísni, stejně jakým byl i Martin Šimáček, je alibistické. Stejně jako důkazy o tom, že někteří pracovníci přece znají romskou kulturu a jazyk. A že je nedostatek vzdělaných a zkušených Romů působí pak trochu jako výmluva. Proč to v jiných organizacích a institucích jde, zaměstnat lidi, kteří mají odpovídající vzdělání a současně dokážou nabídnout něco navíc v podobě osobních zkušeností a znalostí vycházejících zevnitř romského společenství? Nebo je přijímací proces tak náročný, že ho žádný z možných romských adeptů nezvládne? Netvrdím, že pouhý romský původ předurčuje člověka pro výkon kvalifikované práce v Agentuře. Nicméně je škoda, že se její vedení příliš nehrnulo do využití potenciálu, který by romští odborníci mohli do efektivního působení přinést. Stejně jako to, že na tuhle neustálou kritiku Agentura adekvátně nereagovala.

Někteří se při této kritice „etnického nezastoupení“ obhajují tím, že Agentura je přece pro všechny lidi postihnuté sociálním vyloučením, ať už jsou to Romové nebo ne. Nikdo z nich se však nemůže vyhnout jakémusi ambivaletnímu postoji, kdy se záhy hovoří o „lidech kolem Romů“, chudých Romech, romských elitách… natož jednoznačnému faktu, že drtivou většinu obyvatel vyloučených lokalit skutečně tvoří Romové.

Martin Šimáček se netají svou domněnkou, že za jeho odvoláním stojí kromě jiného zástupci romské elity. Někteří Romové si to samozřejmě vysvětlili po svém: aha, takže za to můžou Romové! Jistě, opět příliš zjednodušující dedukce od lidí, kteří Agenturu kritizují už od jejího počátku. A některé kritiky sama podezřívám z osobních ambicí být pouze při moci, k čemuž využívají svůj romský původ. Jenže i když si to třeba bývalý ředitel myslí, domnívám se, že vyřknout své domnělé a zobecněné obvinění do médií nebylo zcela šťastné a ničemu nepomohlo. Naopak staví Agenturu vůči některým Romům do opozice. Mnozí už beztak Agentuře jako takové nedůvěřují, což může být ostatně jedním z důvodů, proč v Agentuře působit nechtějí.

Nyní prochází Agentura velkou změnou. A je jasné, že to není pouze o řediteli, kvůli jehož odvolání by třeba měl odbor přestat existovat. Stejně tak věřím, že jak panu ministrovi, tak i dnes už bývalému řediteli Agentury jde o její kvalitní a efektivní fungování, byť si realizaci představuje každý z nich po svém. A i když se za Martina Šimáčka postavil velký počet lidí i mimo zázemí Agentury, kteří jsou důkazem o dobře vykonané práci, vše nasvědčuje tomu, že jeho návrat je v nenávratnu. Vzdávat se nebo demonstrativně kvůli tomu zanechávat rozdělanou práci by bylo velice nezodpovědné. Proto si myslím, že zemětřesení, které Agenturu postihlo, a které znovu vytáhlo na světlo kritiku, která se s ní permanentně táhla, může být v něčem pozitivní. Teď jde o to, kdo a hlavně jak s tím naloží.

Přečteno: 5168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Martin Šimáček, Jiří Dienstbier, Komentář, Názory, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo