romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Napadlo dvě stě Romů policejní hlídku, nebo zbila policie nevinné?

4.8.2015 15:54
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

V romské osadě na Slovensku v obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves došlo z neděle na pondělí ke konfliktu mezi skupinou místních obyvatel a policisty. Průběh popisují ale obě strany střetu odlišně. Podle policie je měl přes tísňovou linku přivolat muž z osady s tím, že se bojí o život své rodiny a těhotné ženy, protože je napadají někteří z místních obyvatel. Podle obyvatelky osady byl na začátku konflikt mezi dvěma bratry.

Server Aktuality.sk píše o tom, že přivolaní policisté měli být ihned po jejich příjezdu obklíčeni a dvě stovky podnapilých mužů z osady po nich měly házet cihly a lahve. Podle jedné z obyvatelek však celý konflikt probíhal jinak.

"Na konci osady se začali bít mezi sebou dva bratři. Policajti začali ale mlátit nevinné," popsala pro server Romea.cz vznik konfliktu obyvatelka zmíněné osady.

Podle ní se policisté po příjezdu začali dobývat do domu, kde byli v tu dobu lidé, kteří neměli nic společného s konfliktem, kvůli němuž byla policie přivolaná. Z domu začali vytahovat ven muže a "pacifikovat" je, což mělo za následek vyhrocení situace.

Jednoho muže prý zbili policisté tak, že nyní leží v nemocnici na anesteziologickém a resuscitačním oddělení a stopy po úderech mají i další Romové z osady. Přivolaná záchranka ale podle slov obyvatelky Rudňan odmítla zmlácené Romy vyšetřit. Někteří lidé z osady měli podle Aktuality.sk záchranný vůz napadnout a poničit.

Podle serveru Aktuality.sk si policie musela během zásahu přivolat posily, včetně těžkooděnců, a dokonce padly i tři varovné výstřely. Na policejní oddělení bylo předvedeno 9 osob, včetně jednoho nezletilého chlapce, uvedl pro Aktuality.sk krajský policejní ředitel Juraj Leško. Podle něj měli zranění, ale všichni prý odmítli lékařské ošetření. Mezi policisty mělo být zraněno sedm mužů.

Z videozáznamu, který uveřejnil server SME.sk a z něhož není jasné, v kterém momentě střetu byl pořízen, je vidět skupina Romů házející různé předměty směrem k policistům.

VIDEO

Další neprofesionální zásah policie?

Krajský policejní ředitel Leško se podle slovenské tiskové agentury podivuje nad intenzitou útoků proti policistům. "Pachatelé, nevím z jakých důvodů, zvyšují intenzitu a agresivitu vůči policistům," uvedl Leško. Přitom v posledních letech došlo na Slovensku k řadě neadekvátních, neodůvodněných a často velmi brutálních zákroků ze strany policie vůči Romům. Posledním z nich se odehrál 2.dubna 2015, kdy policisté během pátrací akce zmlátili skoro dvacet Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese. Deset obyvatel obce muselo vyhledat lékařskou pomoc.

Policie tehdy v romské osadě pátrala po hledaných osobách. Vtrhnout do obydlí mohou policisté ale jen tehdy, když ví, že se v něm konkrétní osoba nachází. "Policie nevěděla, kde se hledané osoby zdržují, a to jí nedává možnost, aby na základě úvahy vnikla do obydlí," řekla tehdy slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová s tím, že při zásahu tak nebyly splněny zákonné podmínky.

Policie po zásahu ve Vrbnici tvrdila, že donucovací prostředky v případě obyvatel osady nepoužila, ale lékařské záznamy či fotografie z místa akce mluví o opaku. Proto Jana Dubovcová policii vytkla, že neudělala ze zásahu záznam, a to ani přesto, že ministr vnitra v roce 2007 nařídil záznamy pořizovat.

Vyšetřovatel inspekce ministerstva vnitra zahájil 9. dubna trestní stíhání za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vyšetřování tohoto policejního zákroku nadále pokračuje.

VÝBĚR PROBLEMATICKÝCH ZÁSAHŮ POLICIE PROTI ROMŮM NA SLOVENSKU

srpen 1999 - Jedenadvacetilý Rom zemřel po policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Podle oficiální verze muž při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém.(Více zde...)

6. července 2001 - Na policejní stanici ve středoslovenském městě Revúca několik policistů bilo 51letého Roma Karola Sendreie tak brutálně, že na následky zranění zemřel. Po půl roce bylo sedm obviněných policistů propuštěno. Později byli čtyři odsouzeni k trestům vězení od 8,5 roku do čtyř let. (Více zde...)

21. března 2009 - Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na policejní stanici je pod hrozbou fyzických trestů a za neustálých nadávek nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno. Soud 27. 2. 2015 pak zprostil obžaloby všech deset současných nebo bývalých policistů, kteří čelili trestnímu stíhání. (Více zde...)

9. května 2010 - Po zásahu slovenské pohotovostní jednotky v Tornali během každoroční oslavy na počest obětí druhé světové války zemřel na udušení 46-letý Rom, proti kterému policisté údajně použili nepřiměřené množství slzotvorného plynu. Podle svědků ho měli policisté bít a kopat do něj. (Více zde...)

16. června 2012 - Bývalý městský policista v Hurbanovu na jihu Slovenska zastřelil nelegálně drženou zbraní 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Svým činem chtěl prý "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli". (Více zde...)

19. června 2013 - Desítky policistů a těžkooděnců večer obsadily romskou osadu v Moldavě nad Bodvou. Policisté tam údajně pátrali po hledaných osobách. Obyvatelé osady však krátce po útoku tvrdili, že policisté do jejich domů vtrhli bezdůvodně, útočili na ženy i děti a používali prý paralyzéry a slzný plyn. (Více zde...)

2. dubna 2015 - Policisté během pátrací akce s názvem 100 zmlátili asi 19 Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese. Deset obyvatel obce muselo vyhledat lékařskou pomoc. V červenci 2015 slovenská veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová uvedla, že policejní zásah nebyl nutný a neměl se uskutečnit. Policie podle ní porušila základní práva a svobody 15 osob. (Více zde...)

Přečteno: 2009x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo