romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS

Břeclav, 19.4.2012 7:00, (ROMEA)
FOTO: www.breclav.org

Představitelé města Břeclav i Jihomoravského kraje odsoudili útok na patnáctiletého chlapce, kterého zbila trojice mužů. Vyzvali občany, aby se nepřidali k akcím extremistů a z Břeclavi se nestalo druhé Šluknovsko. Jeden z útočníků byl podle napadeného Rom.

Protiromské nálady ve městě chtějí zneužít extremisté a neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti a její mládežnické organizace Dělnické mládeže. Ta ohlásila na neděli v Břeclavi protestní akci. Pochod je ohlášen v čase od 09:00 do 20:00. Začne u břeclavského hlavního železničního nádraží. "Oznamovatelé splnili zákonné požadavky k tomu, aby se akce mohla uskutečnit. K jejímu zákazu tedy zatím není důvod," uvedla mluvčí.

„Nasadíme do ulic všechny strážníky a techniku, kterou máme. Budou tu také republikoví policisté z jihomoravského kraje. Jasně říkám, Břeclav si rozbít nenecháme. A už vůbec ne od lidí odněkud ze severních Čech. Po akci se seberou a pojedou pryč,“ vzkázal tvrdě na adresu neonacistů šéf břeclavské městské policie Stanislav Hrdlička.

Lidé by podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) neměli podléhat emocím a naskakovat na vlnu rasistických a xenofobních akcí. Podle Haška ohlásilo shromáždění více institucí, z nichž s některými byly v minulosti velké problémy z hlediska zajištění veřejného pořádku.

Podobně se vyjádřil také starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD). "Nerad bych, aby pochod využili extremisté, kteří by chtěli situaci řešit a dělat v ní pořádek. Mrzelo by mě, kdyby se Břeclav stala druhým Šluknovem," řekl podle agentury Mediafax Ryšavý.

Hašek se zúčastnil jednání břeclavské zastupitelstvo, které řešilo bezpečnostní situace ve městě. Po jednání novinářům řekl, že kraj je připraven Břeclavi pomoci ve všech projektech, které povedou ke zvýšení bezpečnosti a začleňováním Romů do většinové společnosti. Hašek zmínil možnost mimořádných krajských dotací na rozšíření městského kamerového systému.

"Modernizace kamerového systému nevyřeší všechny problémy, ale může situaci pomoct. Je mi líto, co se stalo. Pachatel musí být nalezen a potrestán bez ohledu na pleť a další okolnosti, neboť zákony musí platit pro všechny stejné," řekl k napadení hejtman. Uvedl, že případ z Břeclavi by měl přimět vládu, aby nesahala k radikálním úsporám, které sníží bezpečnost v zemi.

Břeclav dnes navštívila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Při setkání s novináři uvedla, že lidé by neměli zapomínat, že útok na chlapce byl činem jednotlivců a rozhodně za něj není odpovědná celá komunita Romů.

Mnozí Romové útok odsoudili, zároveň však upozornili na to, že to byl čin jednotlivce, a nikoliv skupiny. Podobně mluvil i ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel. "Takové činy byly, jsou a budou. Takové jednání jedinců jsme registrovali před rokem, ale i deseti a třeba dvaceti lety," řekl Kužel.

KAM DÁL?
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ČTK, ryz, , Mediafax
Přečteno: 2320x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Napadení, Extremismus, DSSS, Dělnická mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo