romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line: Pokus o pogrom v Ostravě, ozbrojení neonacisté zaútočili kameny na Dům na půl cesty

Praha, 23.8.2013 12:00, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Neonacisté ohlásili na sobotu 24. 8. 2013 nenávistné pochody proti Romům do pěti českých měst - Ostravy, Duchcova, Plzně, Českých Budějovic a Jičína. Server Romea.cz sledoval situaci v celé České republice on-line.

Nenávistné protiromské pochody on-line

aktualizovat.png

20:50
Děkujeme za pozornost on-line reportáž končí. Další infromace se dozvíte ve shrnujících článcích

20:15 - OSTRAVA
Policie v Ostravě zadržela 60 neonacistů. Zraněni byli tři policisté a zatím přesně nezjištěný počet extrémistů. Šéf moravskoslezské policie Tomáš Kužel uvedl, že akce už byla ukončena a v ulicích je klid. Do zásahu se zapojilo asi 300 policistů. Odhady škod, které neonacisté způsobili jsou vysoké. Poničené jsou domy i velké množství aut.

VIDEO

19:25 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Situace na sídlišti Máj se uklidňuje. Polciie musel zadržet devět osob, které neuposlechli výzvu k opuštění protoru.

18:35 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Asi 80 rasistů se dostalo do ulice V. Volfa, kde provokují Romy. Podle našeho spolupracovníka někteří z nich dokonce hajlovali.

18:11 - OSTRAVA
Neonacistů už je jen velmi málo. Policejní zásah však dále pokračuje. Infromace o zadržených zveřejní polciie kolem 19 hodiny.

18:05 - PRAHA
Organizátoři z recesistické iniciativy Stop Čechům! odstartovali ve 14. hodin Pochod proti Čechům, který se ubíral z pražského Vyšehradu na Náplavku nedaleko Palackého náměstí, kde byl zakončen konzertem tří pražských kapel. Účastníci v průběhu pochodu skandovali hesla jako "Čechům Čechy nedáme!", "Češi, do práce!" nebo "Stop českému rasismu!", která byla parafrází na hesla skandovaná pravicovými extremisty. Během akce před Bazilikou svatého Petra a Pavla, které se zúčastnilo asi 50 příznivců iniciativy, došlo ke slovní potyčce mezi aktivisty a hrstkou pravicových extremistů. Pochod doprovázela asi desítka policistů. Ten dále proběhl v poklidu. Na pražské Náplavce potom organizátoři symbolicky oběsili Brouka Pytlíka s panoramatem Pražského Hradu v pozadí.

17:48 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Podle informací od našeho spolupracovníka je na sídlišti Máj asi 150 protiromských demosntrantů. Ulicemi jezdí i terénní automobil, ze kterého křičí posádka vulgární a rasistické nadávky na Romy.

17:37 - OSTRAVA
Policie zatýká neonacisty. Podle iDNES.cz si pro ně došla i do restaurace, kam se "hrdinové" schovali.

17:33 - DUCHCOV
I v Duchcově je shromáždění u konce. Rozešlo se i tvrdé jádro extremistů, policie nemusela zasahovat.

17:32 - PLZEŇ
Pochod neonacistů v plzni skončil. Policie podle serveru iDNES.cz zadržela 15 lidí, 12 je z tábora odpůrců neonacismu.

17:20 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Části radikálů se podařilo dostat až na sídliště Máj do blízkosti ulice V. Volfa. Policie ulici zahradila.

17:08 - PLZEŇ
Podle České televize zadržela polciie asi 10-15 protinacistických demonstrantů

17:03 - OSTRAVA
Intenzita střetů polevuje. Policistům se daří vytlačovat zuřící nácky po Nádražní ulici pryč od čtvrti Přívoz.

17:00 - OSTRAVA
Kromě těžkooděnců musela být nasazena i zásahová jednotka. Uvádí to Týdeník Policie.

16:48 - OSTRAVA
Zasahují zachranáři. Dlažební kostka zasáhla jednoho člověka do hlavy. Náckové se chovají jako divoká zvěř.

16:45 - DUCHCOV
Asi 100 extremistů chce projít ulicí, kde mají svou akci romové. Těžkooděnci je nechtějí pustit. "Na některých je patrné, že se do Duchcova přijeli porvat," píše server iDNES.cz.

16:40 - DUCHCOV
Podle policie se protiromského shromáždění a pochodu zúčastnilo asi 250 - 300 lidí. organizátoři tvrdí, že 700 a Teplický deník uvádí dokonce 1000.

16:29 - OSTRAVA
Neonacisté zaútočili na dům, kde si mysleli, že bydlí Romové. Zdemolovali jeho vchod. Podle dalších informací si mysleli, že je z domu pozorují tajní policisté. "Proč nás nikdo neochrání," citují média jednu z obyvatelek zrekonstruovaného domu, který poničili neonacisté.

16:26 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Neonacista Jaromír Pytel, organizátor protiromského pochodu, vyzval účastníky pochodu k občanské neposlušnosti a neplacení daní, pokud se po volbách nezmění systém vyplácení sociálních dávek. Pochod pak oficiálně ukončil. Někteří se však vydali směrem k sídlišti Máj.

16:25 - DUCHCOV
Asi 100 neonacistů se vydalo znovu na pochod městem.

16:21 - VARNSDORF
Na náměstí se sešlo asi 30 místních lidí. žádný pochod se nekonal, lidé se rozešli.

16:20 - PLZEŇ
Řeka od sebe rozděluje neonacisty a jejich odpůrce. Proromští demosntrané na nacisty pískají.

16:18 - OSTRAVA
Policisté a neonacisté jsou na křižovatce ulic Nádražní a Muglinovská. Je to pouliční válka. Neonacisté mají tyče, klacky, hází kameny, jako zbraně používají popelnice.

16:13 - DĚČÍN
V Děčíně se na náměstí sešlo asi 80 lidí, z toho bylo asi 30 neonacistů. Shromáždění bylo neorganizované, nezazněly ani žádné projevy. Účastníci se rozešli.

16:12 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Dav dorazil do cíle svého pochodu k Vltavě na náplavku. Ke 150 účastníkům se během pochodu přidali další lidé. Celkem bylo protiromských demosntrantů asi 300.

16:10 - DUCHCOV
Protiromští demonstranti prošli městem. K neonacistům se přidali i tzv. "slušní" lidé a společně s radikály skandovali nenávistná hesla proti Romům. Potom co se dav asi 700 lidí vrátil zpět na náměstí byla akce organizátory oficiálně ukončena.

16:06 - PLZEŇ
Odpůrci neonacismu v Plzni stále fyzicky blokují pochod neonacistů. Musela již zasahovat policie, není ale jasné jestli jsou zadržení nějací protirasističtí aktivisté.

16:05 - OSTRAVA
Neonacisté ozbrojení klacky a kameny útočí na policisty, snaží se dostat k Romům. Policie je vytlačuje, nyní jsou na náměstí Svatopluka Čecha. Neonacisté demolují vše co jim přijde pod ruku. Policisté zadržují první agresivní nácky.

16:02 - BRNO
Akce neonacistů zde skončila fiaskem. Odcházejí naprosto frustrovaní.

16:00 - OSTRAVA
Situace je nepřehledná. "Policie uzavírá silnice a zasahuje, jsou slyšet dělbuchy," hlásí náš spolupracovník. Neonacisté jsou rozděleni do několika skupin.

15:51 - PLZEŇ
Policie zastavila neonacisty ve Frantinškánské ulici. Trasu jim blokují odpůrci rasismu

15:50 - JIČÍN
Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo od základní školy na Husově ulici kolem padesáti radikálů a dalších osob. Průvod skanduje různá hesla. Akce se zatím obešla bez incidentů.

15:46 - DUCHCOV
Neonacista Jindřich Svoboda vede protiromské demonstranty městem. Skandují heslo "Čechy, Čechům!"

15:45 - BRNO
Neonacisté jsou naprosto ztraceni. Účastníci protirasistického happenigu je nahájení a dělají si z nich legraci, zesměšňují je.

15:40 - OSTRAVA
Neonacisté se pokusili zaútočit kameny na romskou ubytovnu. Na místě zasahují těžkooděnci.


15:39 - PLZEŇ
Trasu asi neonacistů fyzicky blokují jejich odpůrci.

15:34 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Asi 150 extremistů pochoduje proti Romům, křičí xenofobní hesla, například "Čechy, Čechům!"

15:33 - OSTRAVA
Neonacisté směřují k městské části Přívoz. Tam je však policie zřejmě nepustí. Pokud neuposlechnou, policie zasáhne.

15:30 - BRNO
V Brně je účast neonacistů malá. Je jich asi kolem 30.

15:05 - DUCHCOV
Na jednom z náměstí je asi 200 lidí, kteří se sešli na nenávistném shromáždění proti Romům. Organizátoři shromáždění zatím nezahájili a čekají na další příchozí.

15:04 - PLZEŇ
V Plzni se sešlo asi 100 extremistů.

VIDEO

15:03 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Protriromské shromáždění začalo, ale účast je zatím velmi malá. K několika málo desítkám lidí promluvil neonacista Jaromír Pytel přezdívaný DJ Ferda

15:00 - DĚČÍN
Na náměstí se sešlo asi 40 extremistů. "Těžko říct jestli nějací další radikálové dorazí," hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

14:50 - OSTRAVA
Až 600 neonacistů se sešlo na Prokešově náměstí. Chovají se velmi agresivně. Poslouchají projevy, skandují "Jdeme na ně!" Pavel Matějný z neonacistického hnutí Čeští lvi se spojil s organizátorem demonstrace Stop rasovým útokům, která se měla konat v Komenského sadech a jejíž účastníci přešli na Prokešovo náměstí. Podle informací ČTK není vyloučeno, že se odsud demonstranti vydají na pochod. Na Prokešově náměstí účastníci demonstrace podepisují petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádají politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.

VIDEO

14:40 - PLZEŇ
Asi 100 lidí protestuje proti neonacistům v Plzni. Rasistů se zatím sešlo pouze 20.

14:30 - DUCHCOV
V ulici Bratří Čapků probíhá proromský happening. "Je tady asi 60 lidí, zatím se hraje a zpívá," hlásí náš spolupracovník v Duchcově.

14:25 - OSTRAVA
Na Prokešově náměstí už je asi 500 neonacistů.

14:24 - OSTRAVA
Shromáždění Romů v Ostravě skončilo. "Právě tady zní poslední písnička. Je tady už jen asi 50 Romů," hlásí náš spolupracovník přímo z místa. Podle našeho spolupracovníka shromáždění ukončil ve spolupráci s policí Vladimír Leško, majitel ubytoven v Cihelní ulici, který však nebyl ani ohlašovatelem shromáždění.

14:15 - PLZEŇ
Nad Plzní létá policejní vrtulník, policisté jsou v bočních ulicích podél pochodu neonacistů.

14:02 - OSTRAVA
Na Prokešově náměstí, kde se mají sejít neonacisté, je asi 200 lidí.

14:00 - OSTRAVA
Na protirasistické akci drží lidé nad hlavami transparenty s texty Jsme rovnocenní partneři, Nejednejte o nás bez nás nebo Zastavme nácky včas.

13:43 - DĚČÍN
Romové v Děčíně se v jednom z domů, který je blízko možného setkání neonacistů, zabarikádovali. Hlásí náš spolupracovník přímo z místa. Nikdo se nedostane dovnitř ani ven. "Je tady málo mužů, většinou ženy nebo dětí," doplňuje náš spolupracovník. Náměstí je úplně prázdné, v okolí jsou vidět policisté.

13:20 - DUCHCOV
Odpůrci neonacismu a rasismu se chystají stejně jako v Českých Budějovicích pomalovat trasu nácků protirasistickými nápisy. Ve městě je zatím klid, neonacisté zatím nejsou nikde vidět.

13:15 - PLZEŇ
Policie, která má na dnešek k dispozici kolem 700 příslušníků, začala najíždět do středu města na centrální náměstí. Monitoruje také lokalitu u Komerční banky na nábřeží, kde se od 14:30 koná akce odpůrců pochodu, na místo se tam scházejí první účastníci.

13:10 - OSTRAVA
"Jsem rád, že po dlouhé době se dokázali Romové spojit. Tohle shromáždění je toho důkazem, jedině tak začnou úřady, policie a politici brát Romy vážně," uvedl v projevu Kumar Vishwanathan.

13:00 - OSTRAVA
V Ostravě začalo shromáždění proti neonacismu. Na úvod shromáždění zazněla romská a česká hymna. Na místě je podle našeho spolupracovníka asi 350 lidí, převážně Romů. Podle jedné z organizátorek Jolany Šmarhovyčové se očekává účast minimálně 500 Romů. Z ostravských ubytoven je k místu demonstrace svážejí autobusy, celkem jich Romové k ubytovnám poslali šest.

12:55 - OSTRAVA
Místa setkání neonacistů a jejich odpůrců jsou doslova v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových trasách do města jsou policejní kontroly. Policisté prohlížejí vozidla, ale například i autobusy.

12:50
Strana zelených vyjadřuje výrazné znepokojení nad nárůstem protiromských nálad v Česku, které kulminují sérií pokusů o pogrom na náměstích a ulicích českých a moravských měst. „Je jenom na nás, jak uspořádáme soužití většiny a menšin v naší společnosti. Je nezbytné otevřít novou kapitolu, protože současný stav je naprosto neudržitelný. Ignorování problémů, přetavených v pouličních akcích v otevřenou nenávist a xenofobní výpady celou situaci logicky jen zhoršují. Bohužel se zavedené politické strany odmítají tohoto tématu ujmout a zabránit tak prohloubení a dalšímu nárůstu nevraživosti. Strana zelených formulovala a prosazuje cestu, jak z této kritické situace vyjít a hledáme spojence pro její realizaci mezi politickými stranami i občanskými iniciativami," uvedl Ondřej Liška, předseda Strany zelených.(Strana zelených ostře odsoudila protiromské pochody)

12:38 - PLZEŇ
Přípravy na prtirasistickou demonstraci jsou v Plzni v plném proudu. Aktivisté připravují transaprenty... Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu proběhne v prostoru před Komerční bankou na Anglické nábřeží od 14:30.


11:23 - PLZEŇ
Podle krajské policejní mluvčí Martiny Kohoutové je v Plzni zatím klid. Policie do dnešních 11:00 nezaznamenala ani žádné skupinky, které by se už začaly do města sjíždět. Nic se podle zjištění ČTK neděje ani v historickém středu, odkud pochod vyjde. Zatímco v minulosti při podobných akcích někteří obchodníci raději zavřeli nebo zabezpečili výlohy dřevěnými okenicemi, tentokrát k takovým opatřením nepřistoupili. Policie předem upozornila obyvatele, aby se v době pochodu nezdržovali podél jeho trasy a také zde raději neparkovali auta.

11:15 - PLZEŇ
Plzeňský romský předák Štefan Tišer vyzval Romy, aby se vyvarovali pohybu na trase sobotního pochodu extremistů Plzní i poblíž dalších shromáždění. "Naši lidé by by se neměli pohybovat na trase, ale nemohu jim zakázat, aby šli nakupovat a projít," uvedl Tišer. (Tišer: Romové by se měli vyvarovat pohybu u trasy pochodu v Plzni)

11:01 - JIČÍN
Aktivisté v Jičíně chystají kulturní akci jako protiváhu k pochodu neonacistů, který se má v centru města uskutečnit v sobotu odpoledne. Protest proti shromáždění radikálů by se měl odehrát v židovské synagoze pod názvem Pohádkou proti nenávisti, řekl ČTK organizátor akce Jan Kindermann. "Odsuzujeme tento pochod dělnických nácků. Nesouhlasíme s pochodem a s názory, které ti lidé prezentují a šíří," řekl Kindermann, který je členem jičínského občanského sdružení Baševi, jež má synagogu ve správě. (V Jičíně dají lidé náckům najevo svůj odpor pohádkou)

10:44 - BRNO
Husarský kousek se podařil odpůrcům neonacismu a rasismu v Brně. Původní neonacistická akce (úřadům neohlášený pochod přes čtvrť obývanou Romy) se změní v recestisitický protinacistický happening, který je řádně ohlášen úřadům na 14 hodinu na stejné místo (park Koliště), kde se chtěli sejít neonacisté. "Okrašlovací spolek Bílá sila nestihl akci nahlásit, takže by de facto byla v rozporu se zákony této země, které všichni nadevše ctíme!!! Naštěstí se našlo pár dobrovolníků, kteří tuto otravnou administrativní povinnost vzali na sebe, takže: Nic nekončí, jedeme dál!" píše se na satirickém webu Žít Brno. Organizátoři Pikniku proti rasismu a násilí věří, že na něj zavítají i čelní představitelé  města, zástupci sportovních klubů a společenských organizací, "aby i oni vyjádřili svou radost a vděčnost za to, že společně a v klidu žijeme v nejkrásnějším městě na světě!" (Brno: Piknik proti rasismu a násilí vyjádří soucit s frustrovanými neonacisty)

9:15 - ČESKÉ BUDĚJOVICE
Občanská společnost protestuje proti rasismu a neonacismu. Protirasistická hesla se objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu neonacistů. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. Na ulici jsou například nápisy: A.C.A.B. - All Clours are beatiful (Všechny barvy jsou krásné, Holá hlava- holý neštěstí nebo Máš modré oči? (Na trase pochodu v Č. Budějovicích se objevily protestní nápisy)

nomonacni-tlacitko-200x200.gif 8:58
Přečtěte si shrnující článek, ve kterém naleznete veškeré informace k dnešním nenávistným akcím proti Romům - Seznam protiromských pochodů, na které se policie připravuje. Organizují je neonacisté.

8:30
Na pražském Vyšehradě se uskuteční happeningový Pochod proti Čechům. Akci pořádá iniciativa Čechy v ČR nechceme, které vadí štvaní Čechů proti ostatním obyvatelům ČR. Pochod bude zakončen hudební produkcí na Rašínově nábřeží.

Pátek, 23. 8. 2013

21:01
Občanské sdružení In IUSTITIA zprovoznila v souvislosti se sobotními nenávistnými protiromskými pochody linku na pomoc obětem násilí z nenávisti +420 777 187 881. "Odsuzujeme násilí a nenávist a všechny rasistické pochody plánované na sobotu 24.8.2013. Podporujeme nenásilné občanské protesty. Pro osoby vystavené násilí z nenávisti a svědky zprovozňujeme help linku od 8.00 do 24.00 v sobotu 24.8.2013," uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA. prohlášení zveřejňuje server Romea.cz v plném znění.

16:46
Policie skončila přípravy na protiromské pochody a další demonstrace, které jsou nahlášené na sobotu. "Zatím máme nahlášeno pět měst. Pokud někde svolává někdo další pochody, tak to zatím nejsou oficiálně legálně podaná oznámení na shromáždění," uvedla mluvčí. "My ty představy máme, kolik a kde by těch osob mělo být, a podle toho se připravujeme," dodala mluvčí. Podrobnosti ale sdělit odmítla s odkazem na jednotlivá krajská ředitelství.

15:55
Akci radikálů dnes odsoudila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. "Jsme tak svědky toho, že se na různých místech, které se výrazně liší svou historií, velikostí, kapacitami, politickou reprezentací i sociální situací tamních obyvatel, snaží extremisté zneužívat problémů lidí a jejich nespokojenosti se sociální a politickou situací," sdělila Šimůnková.

15:00 - OSTRAVA
Demonstraci proti rasismu a neonacismu nazvanou Mír mezi lidmi chystají na sobotu od 14:00 ostravští Romové, kteří akci naplánovali na stejný čas jako radikálové. Romové se mají setkat u kostela na náměstí Svatopluka Čecha, extremisté mají svou akci nahlášenu k památníku v Komenského sadech, zřejmě se však budou chtít potkat na nedalekém Prokešově náměstí, které si původně podobně jako řadu dalších míst v Ostravě rezervovali Romové. Ti však dnes průvod z Prokešova náměstí na Přednádraží zrušili. "Důvodem ke zrušení shromáždění je nebezpečí střetu s neonacisty," uvedl v odůvodnění svolavatel Imrich Horvát. Proromské shromáždění se tedy bude konat pouze na náměstí Svatopluka Čecha.

13:00 - OSTRAVA
Moravskoslezská policie tvrdí, že je na sobotní demonstrace Romů a radikálů v Ostravě připravena a bude mít dostatek policistů, a to i přesto, že se obdobné protesty chystají i v dalších místech republiky. Stejně jako u jiných obdobných bezpečnostních opatřeních bude mít k dispozici například policisty pořádkových jednotek, ale i policisty se psy nebo na koních, v terénu bude i kriminální policie. Létat by měl i policejní vrtulník, řekl dnes novinářům krajský ředitel Tomáš Kužel.

Přečteno: 17036x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Pochod, Demonstrace, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo